HUKUK HİZMETLERİ

Franchise Sistemi ve Franchise Sözleşmeleri

Bu yazımızda özellikle dünyada oldukça popüler olan ve Türkiye’de de son dönemde büyük bir gelişme eğrisi gösteren Franchise Sistemi konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Aynı zamanda Franchise sistemine dahil olmak isteyen veya Franchise Sistemini geliştirmek isteyenlere yönelik olarak da Franchise Sözleşme yapısını da anlattığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Franchise Sistemi Nedir?

Franchise sistemi Amerika Birleşik Devletleri’nde bir pazarlama yöntemi olarak doğmuştur. Franchise Sözleşmesi; sözlük anlamı imtiyaz anlamına gelen ve bir tarafı yani franchise verenin sahibi olduğu mal veya hizmetleri belirli koşul ve zaman sınırlamalarıyla diğer tarafa (franchisee) kullandırmak üzere kurulan iki taraflı sözleşmedir.

Özellikle başarılı olmuş işletme veya markalar, sahip oldukları bilgi birikimlerini ve tecrübelerini(know-how) ilave gelire tahvil etmek maksadıyla ve belirli şartlarla ve franchise sistemi aracılığıyla kullandırırlar. İmtiyaz sahibi olan franchise veren, sahibi olduğu haklarını kendi koşullarını sağlayan firma veya işletmelere verirken, bir yandan da sözleşmeden doğan eğitim verme, ticari bazı sırları paylaşma gibi edimlerini de yerine getirmelidir. Tüm edimlerini yerine getiren franchise verenin, franchise sözleşmesinin gereklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetleme, rapor isteme, mali kayıtları inceleme ve rekabetin engellenmesini talep etme hakkı bulunmaktadır.

Franchise Sisteminin Faydaları

Franchise sözleşmelerinde, franchise verenin giriş bedeli ve royalty bedeli de denilen kiralama ya da işletme bedeli benzeri ödemelerden elde ettiği menfaatlerin yanı sıra önemli bir menfaat de ilave yatırım yapmadan daha çok bölge ve müşteriye ulaşabilmektir.

Sonuç olarak sistemini kurmuş ve sürekliliğini sağlamış işletmelerin karlılığını arttırmasını ve büyümesini sağlayacak en önemli pazarlama yöntemlerinden birisi de franchise sistemidir. Henüz tam olarak hukuki zemine oturmamış olan ve karşılıklı olarak menfaatin üst seviyede olduğu bu sistem Türkiye’de henüz gelişme aşamasındadır.

Franchise sözleşmeleri ve diğer tüm Franchise konularında danışmanlık ve sistemleri konusunda bilgi almak isterseniz iletişim formumuzu buradan doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


DEFANS PATENT:

İşletmelerin ihtiyaç duydukları Marka Tescili, Patent, ve Endüstriyel Tasarım Tescilleri için TPE nezdinde hizmet vermek amacıyla Haziran 2004’de Marka ve Patent Vekili Avukat Eşref Borça tarafından kurulmuştur. Yaklaşık 13 yıldır Defans Patent ve Ticaret A.Ş. olarak hizmetlerine devam etmektedir.

Kurulduğu günden bugüne kadar yaklaşık 4.000 işletmeye çözüm sunan Defans Patent aktif müşteri sıralamasında sektöründe önemli bir yer almaktadır. 10’u aşan çalışanı ile şeffaf, modern, güvenilir ve Marka Tescil ve Patent hizmetlerini yüksek işlem hızı ve kalitesi ile sağlamaya devam eden Defans Patent, yenilikçi yaklaşımları ile sektöre öncülük etmektedir.

www.defanspatent.com.tr

Tel : 0 850 297 0 297

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey