VERGİ

Filo Kiralaması Yapacaklar için Vergi Avantajı Sağlamanın 7 Yolu

Filo Kiralaması yapmanın avantajlarına değiniyoruz.

Filo kiralama temelde bilindiği üzere uzun dönemli araç kiralama işlemlerinden bir tanesidir. Filo Kiralama Faydaları Nelerdir? İsimli yazımızda filo kiralaması yapmanın avantajlarından bahsettik. Konunun biraz daha detayına girerek filo kiralamanın şirketlere sağlayacağı vergi avantajlarını ise ayrı bir konu başlığı açarak okuyucularımızı bilgilendirelim istedik.

 

filo-kiralama-vergi-avantaji

Filo Kiralamanın Kurumlara Vergi Avantajları Nelerdir?

  • Yeni araç satın almalarda araç bakım giderleri gider olarak gösterilememektedir. Filo kiralamada ise fatura kiralama olarak kesildiğinden gider olarak gösterilmesi mümkündür.
  • Aracın kullanım ömrü bittiğinde yeni araç alınması gündeme gelir ve araç ikinci el pazarında satışa çıkartılır. Satışa çıkartılan aracın satış değeri ile defter değeri arasında bir fark oluşur bu fark sebebiyle şirket vergiye tabi olur ve bu vergiyi ödemekle yükümlü olur.

KDV bir maliyet unsuru olduğundan indirilecek KDV olarak yansıtılamamaktadır.

  • Bir şirket yeni araç almak istediğinde satın alma işleminden dolayı bir KDV oranı ortaya çıkmış olur. KDV şirketin kasasından çıktığından dolayı KDV de bir maliyet kalemi olarak karşımıza çıkmakta. KDV bir maliyet unsuru olduğundan indirilecek KDV olarak yansıtılamamaktadır.

Filo kiralaması olduğundan kurumlar vergisi matrahından indirilebilir

  • Filo kiralama esnasında gerçekleştirilen aylık kira bedelleri filo kiralaması olduğundan kurumlar vergisi matrahından indirilebilir. Kurumlar vergisi mahrahından indirilebilen bu vergi tipi filo kiralamanın önemli avantajlarından birisi olarak gösterilmektedir.
  • Filo kiralamada vergilendirme olmadığından şirketler ve kobiler vergi avantajından dolayı tasarruf etmiş olur. Böylece şirket araçları yenilemesi rahatlıkla gerçekleştirilmiş olur.
  • Şirketler filo kiralama yaptıklarında, filo kiralama şirketlerinden gelen faturalar kira faturası olarak muhasebesel olarak gider olarak algılanır ve gelen faturanın KDV’sinin tamamı indirilecek KDV olarak kullanılabilir.

Filo kiralama yaparak motorlu taşıtlar vergisini gider olarak gösterebilmek mümkündür

  • Motorlu taşıtlar vergisi filo kiralama işlemlerinde ( motorlu taşıtlar vergisi normalde gider olarak yansıtılamaz) kiralama bedelinin içerisinde yer alan bir gider kalemi olması sebebiyle yine gider olarak gösterilebilmektedir. Filo kiralama yaparak motorlu taşıtlar vergisini gider olarak gösterebilmek mümkündür.

Küresel Filo Kiralama Pazarı Genel Bakış

Tokker.org’a göre Global filo ve kiralama sektörü hareketli bir 2017 yılını geride bıraktı. 2017 yılında dünyada satılan araçların yüzde 51’i filo satışları olarak gerçekleşti ve full operasyonel kiralama segmenti yeni araç satın alımlarında bir önceki yıla göre yüzde 5,2’lik bir büyüme göstererek en hızlı büyüyen araç finansman yöntemi oldu.

2018 yılında da global operasyonel kiralama sektöründe büyümenin Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya gibi halen satın almanın ağırlıklı olduğu, büyük ekonomilerden gelecektir. Bu ülkelerde sektörün hacmen yüzde 10’un üzerinde büyümesi beklenmektedir. Türkiye’ye baktığımız zaman ise operasyonel kiralama sektörünün 2017 yılında bir sene önceki hacmini koruduğunu ve toplam otomobil satışlarındaki payını yüzde 20 seviyesine çıkardığını gördük. 2018 yılında da otomotiv sektöründe beklenen düşük satış tahminleriyle karşılaştırdığımızda, bu düşük satış beklentilerinin aksine operasyonel kiralama sektörünün 2017 yılı seviyesini koruyacağını görüyoruz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey