GÜNCEL KONULAR

FED Faiz Arttırımının İşletmelere olan 7 Önemli Etkisi

Amerika’nın faiz arttırımı yoluyla kendi parasını ana vatanına çağırması dünyadaki dolar arzında önemli sorunlar yaşatacağa benzer. Özellikle bizimki gibi ticari hayatı dolara bağlı olan ülkeler için de doların az olması dolar fiyatının yükselmesini beraberinde getirecektir ki bu da işletmeler için bazı sorunlar yaratma ihtimalini doğuruyor. Biz de bu yazımızda FED’in dolar arttırmasının işletmelere olan yansımalarının detaylarıyla inceledik. İşte maddeler halinde FED faiz arttırımının işletmelere olan etkileri:

  1. Bu dönemde döviz borcu olanlar dövizle iş yapan/döviz borcu olan işletmelerin zorlanacağı bir dönem olacak
  2. FED’in faiz arttırmasından kaynaklı olarak yükselecek dolar sebebiyle yine İthalat ağırlıklı çalışan şirketler zor durumda kalabilir.
  3. Doların genel artışı tüketici fiyatlarında da bir artış göstereceği için küçük ve orta ölçekli işletmelerin son tüketiciye olan satışları da etkilenecektir.
  4. FED’in faiz arttırımı özellikle gelişmekte olan ülkeleri önemli ölçüde etkileyecektir. Bu ülkelerin etkilenmesi genel olarak gelişmekte olan diğer ülkelere zincirleme olumsuz etki yarattığı gibi bu ülkelerle olan ticaretin de olumsuz etkilenmesini sağlayacaktır. Bu da ihracatcı açısından muhtemel bir sıkıntı demek.
  5. Yine doların artışı özellikle yurt dışı ithal ürünlerle üretim yapan şirketlerin girdi maliyetlerini arttıracağından üretilip satılan ürünlerin son tüketiciye daha pahalı ulaşmasını sağlayacaktır.
  6. Özellikle hayvancılık noktasında da önemli sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Hayvan eşikliğinin olduğu bu günlerde yurt dışından hayvan alımı gerçekleştirmek ve hayvan yemi alımı gerçekleştirilmesi durumunda dolar atışından kaynaklı olarak hayvan fiyatları yem fiyatları artacak bu da yine et fiyatlarına olumsuz etki aratacaktır.
  7. Bu noktada dışarıdan avantaj gibi görünen durum sadece ihracatçılar için söylenebilir. Tabi ki genel ekonominin tamamiyle zor durumda olduğunda sadece bir alanın başarılı veya memnun olması beklenemez dolaylı olarak da ihracatçılar da aynı şekilde zorlanacaklardır

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey