GÜNCEL KONULAR

Fazla Mesai Uyuşmazlıkları

Önceki yazımızda deneme süresinin sözleşmelere olan etkilerine değinmiş deneme süresinin hem çalışan hem de işveren tarafında dikkat edilmesi gereken noktalarına dikkat çekmiştik.

Bu yazımızda ise yine işçi ve işveren arasında önemli anlaşmazlıklara yol açan fazla mesai konusuna değineceğiz. Fazla mesai uyuşmazlıkları detayları nelerdir? Fazla mesai ile ilgili yapılması gerekenlere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Fazla Mesainin İspatı Zorunludur

Çalışanlar çoğu kez fazla mesai yaparken işverenin bunun kayıt altına aldığını ve fazla mesai yaptıkları sürenin net bir şekilde belli olduğunu düşünürler halbuki hukuken fazla mesai yaptığını iddia eden işçinin bu iddiasını ispat etmesi gerekir yani bir işçinin iş sözleşmesinde yazılan saatlerde çalıştırıldığı kabul edilir.

Sözleşmedeki esasların dışından fazla mesai yapılması söz konusu ise ve işçi ile işveren arasında bir Uyuşmazlık söz konusu olursa çalışanın fazla mesai yaptığını ispat etmesi gerekir.

Bordroların İncelenmesi Kritik Öneme Sahip

Çalışanların ay sonunda maaş alırken imzaladıkları bordrolar bu konuda da çok önemli delillerdir bu nedenle işçinin imzaladığı bordroda görülen fazla çalışma işçiye ödemiş demektir. Dolayısıyla işçiler imzaladıkları bordrolara çok dikkat etmeliler bordroda herhangi bir yanlışlık varsa bordroyu imzalamamalı veya şerh koyarak imzalanmalıdırlar.

Uyuşmazlıklarda Bordro ve Yazışmalar Delil Kabul Ediliyor

Aksi takdirde işverenle Uyuşmazlık yaşadıkları bir durumda bordrodaki fazla çalışmanın ödenmediğini iddia edemezler fazla çalışmanın ispatı konusunda işyeri kayıtları işyerine giriş çıkışı gösterir belgeler ve iş yeri için yazışmalar delil niteliğindedir. Bu nedenle işçilerin fazla mesai yaptıklarını ileride kanıtlamak için yazılı delil üretmeleri çok önemlidir. İş yerindeki ATM’den para çekildiği ne dair makbuz işverenin farklı bir yere çalışmaya götürdüğüne dair görevlendirme formu işverenin faturasının ödendiğini gösterir dekont gibi bütün evraklar fazla mesai ispatında delil olabilecek belgelerdir. Söz konusu işlemlerin yapıldığı saatte işçi çalışıyor kabul edilebileceği gibi yaptığı çalışmasının sonlandığı saatin tespiti için de bu belgeler kullanılabilecektir.

Fazla Mesaiye Hak Kazanma

Yasal düzenleme gereği haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak uygulanmakta, bu süreyi aşan çalışmalar fazla çalışma olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılması halinde, bu çalışmalar için de fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekmektedir. Çalışma süresinin hesabı sırasında işçilere verilen ara dinlenme süreleri (yemek molaları, çay molaları vb.) çalışma süresinden sayılmamaktadır. Günlük çalışma süresinin belirlenmesi sırasında bu süreler dikkate alınmamaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey