HUKUK HİZMETLERİİNSAN KAYNAKLARI

Fazla Mesai Nedir?

İş hayatında önemli bir yeri meşgul eden fazla çalışma/fazla mesai işveren ve çalışanlar arasında zaman zaman sorun zaman zaman da tartışma konusu oluyor. Durum iş mahkemelerine taşındığında ise iş kanunu maddeleri devreye giriyor. Burada da hem işverenin hem de çalışanların fazla mesai/fazla çalışma standartlarına hakim olması gerekiyor.

Yazımızda da özellikle fazla çalışma ve fazla mesai kavramlarını işveren ve çalışan tarafındaki sorumluluklarını açıklamaya çalışacağız.

Fazla Çalışma

İş kanunumuz fazla çalışmayı haftada 45 Saatin üzerinde yapılan çalışmalar olarak tanımlıyor. Ancak 45 saatin aşılıp aşılmadığı, iş yerinde varsa denkleştirme adı verdiğimiz uygulamanın uygulanıp uygulanmadığı ona göre farklı şekilde tespit ediliyor.

Dolayısıyla işverenlerin ilk yapması gereken işyerinde denkleştirme uygulayıp uygulanıp uygulanmayacağı karar vermeleri gerekir. Eğer denkleştirme uygulanmak isteniyorsa işçinin, çalışanın haftada 45 saat en fazla yapacağı her çalışmanın fazla çalışma olduğunu bilmeleri gerekiyor. Buna göre haftanın bitiminde işçi 45 saat çalışmışsa 45 saatin aşıldığı süre kadar fazla çalışma doğuyor demektir.

Denkleştirme Nedir?

Peki denkleştirme nedir? Denkleştirme ne anlama gelmektedir? Bu konu hakkında da bilgi vermekte fayda var.  Denkleştirme özellikle iş yoğunluğunun yılın bazı dönemlerinde çok arttığı diğer dönemlerde önemli ölçüde azaldığı dönemlerde işveren açısından kurtarıcı olan bir sistem olarak tanımlanabilir.

Denkleştirme sistemi bazı haftalarda 66 saate varan çalışmalar yaptırma hakkı veriyor

Denkleştirme uygulamasında yasa fazla mesai çalışmasının haftada bir değil de 2 ayı geçmeyecek şekilde daha uzun şekilde hesaplanması sistemine dayanıyor. Dolayısıyla her hafta 45 saatin aşılmasına bağlı kalmaksızın uygulabiliyor. Örneğin 4 haftada 180 saatin aşılıp aşılmadığına bakılıyor. İş kanununda da ilgili konu denkleştirme olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla denkleştirme sistemi bazı haftalarda 66 saate varan çalışmalar yaptırma hakkı veriyor. Çalışan da önceki hafta yaptığı çalışmalara karşılık diğer haftalarda daha az çalışarak serbest zamanın sahip olmuş oluyor.

Bir çalışanın yılda 270 saatten fazla süreyle fazla çalışma yapması kanuni değil

Kanunlarımız çalışanların işçilerin sağlığını korumak amacıyla fazla çalışmaya yıllık bir üst limit belirtmiş durumda. Buna göre bir işçinin yılda 270 saatten fazla süreyle fazla çalışması yapması mümkün değil. Günümüzde 270 saatin yılın başında bakıldığında çok üzerinde olan sürelerde fazla çalışma yapıldığı biliniyor. Hatta çalışma hayatında haftalık çalışma süresinin yasal olarak olmasa da fiilen 50-55 saatlere çıktığı görülüyor.

Yargıtay fazla çalışma süresi yıl bazında 270 saati aşsa da bu sürenin ücretinin ödenmesine karar veriyor

Hukuken 270 saatin aşılması birtakım sonuçları olsa da caydırıcı olmaktan oldukça uzak. Çalışanın 270 saatten fazla süreyle fazla çalışma yapmaya onay vermesi yeterli görülmüyor/onaylanmıyor. Yargıtay fazla çalışma süresi yıl bazında 270 saati aşsa da bu sürenin ücretinin ödenmesine karar veriyor çalışan fazla çalışmaya onay vermiş olsa dahi 270 saatin üzerinde fazla çalışmaya zorlanmıyor. Zorlanırsa iş sözleşmesinin haklı  nedenle feshederek hem tazminat talebinde bulunabildiği gibi ayrıca kıdem tazminatı talebinde de bulunabime hakkına sahip olabiliyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey