YATIRIM REHBERİ

Faktoring’in İşletmelere Sağladığı 11 Fayda

Önceki yazılarımızda faktoring’in ne olduğu aynı zamanda faktoring şirket kuruluşunun nasıl yapıldığı ve Faktoringde sepet yeterliliği gibi konulara değinmiştik. Bu yazımızda ise faktoring avantajlarının neler olduğu ve faktoring’in işletmelere sağladığı avantajlara değindik.

Faktoring Faydaları Nelerdir?

Faktoring, hemen hemen herkesin bildiği gibi firmaların hizmet ve mal satışları sebebi ile doğan vadeli alacaklarını temlik yolu aracılığı ile bir faktoring şirketine devretmesi ve bu alacakların söz konusu faktoring şirketi tarafından yönetilmesidir. Faktoring işlemlerinde üç taraf bulunmaktadır. Bunlar müşteri yani mal ve hizmeti satan taraf, borçlu yani mal ve hizmeti vadeli olarak satın alarak borçlanan taraf ve faktoring kuruluşudur. Sizler de faktoring firmalarının işletmelere sağladığı avantajları merak ediyorsanız özel olarak hazırladığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 1. Faktoring, firmaların vadeli alacaklarını temlik ederek nakit girişi sağlamalarına yardımcı olur.
 2. Firmalar için cari yani açık hesap satışlar çok daha güvenilir ve kolay bir hale gelir.
 3. Satıcının alıcılara tanıdığı vade sayesinde piyasadaki rekabet gücü artar.
 4. Firmanın alacak ve borç kalemlerinde azalma yaşanması sebebi ile bilançoları daha likit bir hal alır ve satıcı bu sayede daha çok işletme sermayesi yaratabilir.
 5. Takip ve tahsilat gibi hizmetlerin faktoring firması tarafından yapılması hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf edilmesini sağlar.
 6. İstihbarat hizmeti sayesinde alıcı kredibilitesi alanında uzman bir faktor şirket tarafından tespit edilir.
 7. Şirketlerin dış kaynak gereksinimleri azalır.
 8. Mal mukabili olarak yapılan alımlar aracılığı ile yurt dışındaki alıcı taraf akreditif maliyetlerinden kurtulmuş olur.
 9. İhracatçılar kendilerine sağlanan garanti hizmeti ile yeni dış pazarda çok daha az risk alırlar.
 10. İşletmeler dilerlerse yurt dışı pazarın alıcı risklerini de faktore devredip pazarlarını genişletmenin ayrıcalığını yaşarlar.
 11. Satıcı ya da alıcı ile oluşabilecek iletişim meseleleri tamamen ortadan kalkar. Çıkması muhtemel tüm sorunlar kendi ülkesindeki faktor tarafından ve kendi ana dili ile çözüme ulaştırılır.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey