YATIRIM REHBERİ

Faktoring Sermaye Yeterliliği ve Faktoring Sepeti

Önceki yazımızda faktoring tanımları avantajları konusunda aynı zamanda faktoring şirketlerinin kuruluşu konusuna değinmiştik. Bu yazımızda da faktoring sepeti ve faktoring sermaye yeterliliği konusuna değineceğiz.

Faktoring Sermaye Yeterliliği ve Faktoring Sepeti

Finansal kiralama kanunu 2012 tarihi itibari ile yapılan değişikliklerin ardından Faktoring firmalarının sermaye yeterliliği ile ilgili belirlenmiş olan şartlar şöyledir;

  • Yeni kurulacak olan finansal kiralama şirketleri, finsansal şirketler ve faktoring şirketleri her türlü muvazaadan ari olarak ve nakden ödenmiş en az 20 milyon TL sermayeye sahip olmalıdır
  • Ayrıca daha önceden kurulmuş olan faktoring firmalarının da 13 Aralık 2015 tarihine dek ödenmiş sermaye rakamlarını en az 20 milyon TL’ye çıkarmaları gerekmektedir.
  • Yani kısaca özetlemek gerekirse tüm faktoring firmalarının hizmet vermeye devam edebilmeleri için faktoring asgari sermaye rakamlarını belirlenmiş olan tarihe dek 20 milyon TL’ye çıkarmaları şartı aranmaktadır. Söz konusu şartı yerine getiren şirketler faktoring hizmeti vermeye devam edebilmektedirler.

Faktoring Sepeti Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla duyulan kavramlardan bir tanesi ise Faktoring Sepetidir. Peki, faktoring sepeti nedir?

Faktoring sepeti Faktoring firmaları ile ihtiyacı olan kurum ya da kişiler arasında köprü vazifesi gören bir sistem ve portaldır.

Söz konusu portal yardımı ile faktoring gereksinimi olan kurum ya da kişiler ellerinde bulunan kıymetli evrak veya evrakların bilgilerini portala giriş yaparak sisteme dahil olmasını sağlar. Bu sayede sisteme kayıtlı olan faktoring şirketleri söz konusu bilgileri inceleyerek çek sahibine tekliflerini sunar. Bu sayede kurum ya da kişi herhangi bir efor sarf etmesine gerek kalmaksızın en avantajlı olan faktoring firmasına kolaylıkla ulaşabilirler.

Faktoring Şirketi Yaptırım Müeyyideler Nelerdir?

Söz konusu müeyyideler Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Finansal Kiralama Kanunu kapsamında belirlenmiştir.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey