YATIRIM REHBERİ

Faktoring Nedir? Faktoring’e Neden İhtiyaç Duyulur?

Bu yazımızda faktoring işlemlerinin neler olduğu konusunda detaylı bilgilendirme yazımızı inceleyebilirsiniz. Faktoring nedir  ve faktoring işlemlerine işletmelerin ihtiyaç duyma sebepleri konusunda genel bilgilendirmelere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  • Faktoring Tanımı

Faktoringi kısaca tanımlamak gerekirse üç farklı hizmetin bir arada sunulabildiği tek finansal işlem olduğunu söylemek mümkündür. Bilinen en eski tahsilat ve finansman yöntemi olan ve alacakların tahsilatı anlamını taşır.

Faktoring nedir? Sorusunu tam olarak karşılayan cevap ise hizmet ve mal satışlarından kaynaklanan vadeli alacakların temlik yolu aracılığı ile bir faktoring şirketine devredilmesi ve söz konusu alacakların faktoring şirketi tarafından yönetilmesidir.

faktoring-nedir

 

  • Peki, işletmeler neden faktoring yapmaya ihtiyaç duyarlar?

İşletmeler genel olarak üç avantaja sahip olmak için faktoring yapmaya gereksinim duyar. Bunlar Nakit avantajı, rekabet avantajı ve bilanço avantajıdır. Kısa bu avantajlara göz gezdirmek gerekirse;

  • Faktoringde Nakit Avantajı;

Faktoring firmalarının vermiş olduğu ön ödeme ile firmalar hammaddelerinin tutarlarını peşin olarak ödeyebilir,ciddi indirimlerden yararlanarak üretim maliyetlerinde düşüş sağlayabilir ve bu sayede daha çok kar elde etme şansına sahip olurlar.

  • Faktoringde Rekabet Avantajı;

Faktoring şirketleri firmalara kaliteli ve hızlı hizmeti ile alıcılara karşı vade uygulama şansı verir ve bu sayede firmaların sektörlerinde rekabet güçleri ciddi oranda artar.

  • Faktoringde Bilanço Avantajı;

Faktoring şirketleri ile alacaklar, ticari borç ve stoklar azaları. Bu sayede işletmelerin yaratabilecekleri ana sermayelerinde artış olur ve bilançoları kredi kullanmalarına gerek kalmadan daha likit hale gelebilir.
Saydığımız bu avantajlar faktoring hizmetlerinin neden bu kadar çok kullanıldığını göstermektedir. İşletmeler finansman yükümlülüklerini hızlı bir şekilde yerine getirmek ve işlerinde daha sağlıklı bir şekilde büyümek için faktoring firmaları ile çalışmaktadır. Nakit sıkışıklığı yaşayan işletmeler genel olarak faktoring işlemi yaptırmaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

omments

  1. Geri bildirim: faktoring avantajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey