KOBİ KREDİLERİ

Faizsiz Esnaf Kredileri Hakkında

Esnaflar genel olarak Türkiye ekonomisinin bel kemiği ve büyüme lokomotifi olarak her zaman en değerli olarak görülen ticari müesseselerindendir. Bu anlamda hem devlet hem de özel bankalar esnafların büyümesi, gelişmesi ve istihdam yaratması için desteklenmektedir. Bu açıdan da esnafa verilen banka destekleri genelde sıfır faiz olabileceği gibi geri ödemesiz hibe krediler de olabilir. Bu yazımızda sıfır faizli veya faizsiz esnaf kredilerinin alım şartları, faizsiz esnaf kredisi veren bankalar konusunda bilgilendirici yazımızı sizlerle paylaşalım istedik.

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

1 Ocak 2015 tarihiden sonra devlet tarafından esnafa faizsiz kredi verileceği resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu kredi Halkbank tarafından verilecektir. Aynı zamanda faizsiz bankacılık sistemi benimsemiş katılım Bankacılığında öncü olan Türkiye Finans, Albaraka Türk gibi bankaların yanında Garanti Bankası, ING, Yapı Kredi, Denizbank gibi birçok banka da faizsiz esnaf kredileri vermektedirler.

Faizsiz esnaf kredisi için gerekli şartlar nelerdir?

Faizsiz Esnaf Kredileri için bankalar kendi özel şartlarını sunabildikleri gibi KOSGEB destekli olarak da avantajlı fırsatlar sunmaktadırlar. Burada KOSGEB veri tabanına kayıtlı olup kredi almaya hak kazananlar ile ilgili bankalar cazip fırsatlar sunmaktadırlar. Bunun haricinde ise bankaların kendi özel şartlarını incelemek gerekmektedir. Bunun için de en makul olanı bankaları bu konularda ziyaret ederek danışmanlarla görüşüp en uygun plan üzerine konuşmak olacaktır.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak özel amaçlardan birisi de kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olan mesleklerde çalışan kişilere, 3 yıllık ustalık belgesi olan ve yeni iş kuracak kişilere faizsiz kredi verilmesidir. KOSGEB veri tabanında kaydı onaylanmış ve yasaklı olmayan işletmeler bu kredilerden bankalara veya KOSGEB’e başvurarak yararlanılabilecektir.

faizsiz-esnaf-kredileri

Bu şartlara sahip olan ve faizsiz esnaf kredisi için gerekli evraklar elinde olan kişiler bu kredilerden yararlanabileceklerdir. Desteklerin önemli bir kısmı KOSGEB tarafından organize edilecektir.

Günümüzde sayıları çok fazla artış göstermiş olan alışveriş merkezlerinde esnafa yer ayrılacaktır. Kültürel miras olarak görülen bazı mesleklerin kaybolmaması adına yapılan bu çalışma esnaf için çok yararlı olmuştur. Bu çalışmalar sayesinde bu meslekler gelecek nesillere miras olarak kalacaktır.

Faizsiz kredi sayesinde küçük bir destekle tekrar çalışmaya ve üretime başlayacak esnaf ve sanatkârlar tekrar KOBİ’lerini ayakta tutacak ve büyütmeye başlayacaktır. Kredi miktarında 4-6 milyar lira arasında artış sağlanacaktır. Borcu olan esnaflara kredi verilmeyecektir. Bu krediden esnaflar sadece 2 kez yararlanabileceklerdir. Yürürlüğe giren uygulama 1 Ocak itibari ile krediden yararlanılmaya başlanılacaktır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey