KOBI REKLAM PAZARLAMA

Etkili İçerikte Bulunması Gereken 11 Özellik

Sitenizde potansiyel müşteriyi bilinçlendirici içerik yazılar ve videolar bulunmalıdır. Bu sebeple mevcut siteye düzenli içerikler girilmesi önem arz etmektedir. İçerik aynı zamanda arama motorlarının organik sıralamalarında çıkmasını sağlamaktadır.

Etkili içerikte bulunması gereken özellikler

 • Gündem gelişmelerini hızlıca oluşturun:  Arama motorları içerikleri öncelikli girilen siteleri ön plana çıkartırlar
 • Güncel İçerikler Oluşturun: Gündemi takip etmek önemlidir. Gündemi takip ederek güncel içerikleri yazmak siteye ziyaretçi çekmek için önemli kriterlerdendir. Örneğin mtv ödemeleri veya yeni değişen kanunlar tercih edilebilecek konulardan olabilir.
 • Düzenli İçerikler Üretin: Arama Motorları düzenli içerik giren siteleri öncelikli olarak sıralamalarda çıkartırlar. Belirli rutinde içerik girmek sitenin index’lenmesi açısından önemli kriterdir. (günlük 1 yazı girilmesi )
 • İçeriklerde Maddeler Kullanın: Yazının kullanıcı tarafından da  kolay okunmasını sağlamak için yapılması gerekenlerden birisi de maddelendirmedir. Maddelendirme makale okuyucusunun yazıya geldiğinde ne kadar uzunlukta bir yazıyla karşılaşacağını önceden bilecek olması okuyucu tarafından pozitif bir durum olması sebebiyle yazıda kalma süresini arttıracak bir özelliktir. Sitede kalma süresinin yüksek olması arama motorlarında sitenin daha fazla öne çıkarılmasını sağlamaktadır.
 • Çarpıcı Başlıklar Atın: Yazının okunması için başlık önemlidir. Maddelendirilmiş başlıklar her zaman ilgi çeker. Bu sebeple içeriklerde atacağınız başlıklar yazının okunmasını etkileyecek önemli detaylardandır.
 • Görseller Kullanın: Yazılarda görsel kullanımı oldukça önemlidir. Görsel kullanımı yazının okunmasını kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda görsellerin de arama sonuçlarında çıkması özelliğinden dolayı site ziyaretçisini arttıran bir özelliği bulunmaktadır.
 • Dataları Kullanın: İçerikte data kullanımı önemlidir. Hem ilgili olduğunuz alanlarla ilgili hangi kelimelerin çok arandığı aynı zamanda sitenizde hangi içeriklerin çok okunduğu gibi verilere hakim olmak önemlidir. Bu sebeple içeriklerde data kullanımları önemlidir.
 • İmla Kurallarına Uyun: Her zaman kullanılması gereken bu kural içerikte ayrıca bir önem kazanıyor yazılarınızda veya içeriklerinizde imla kurallarına dikkat etmek ziyaretçinin yazıyı veya siteyi ciddiye alması açısından önem kazanmaktadır.
 • Kullandığınız Kaynakları Belirtin: Yazılarda kullanılan kaynaklara yazı içerisinde yer vermek önemlidir. (ör: kaynak AA veya kaynak vikipedia)
 • H1-H2-H3 Başlıklarını Kullanın: Özellikle arama motorlarının içerikleri arama sonuçlarında göstermesi için bazı teknik özellikler olması gerekiyor. Bunlardan birisi de yazılarda verilen başlıklardır. Yazılarda başlıkların ve ara başlıkların olması hem kullanıcı deneyimi hem de arama sonuçlarında gösterilmesi açısından yazılarda olması gerekenler arasında gösterilmektedir.
 • Sosyal Medya Paylaşımları: Yazıların sosyal medyada paylaşılması içeriğin daha fazla okunması/izlenmesinin yanında aynı zamanda arama sonuçlarında da üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.
 • Analiz Edin: Yazıların sürekli olarak analiz edilmesi ve bunun sonucunda içeriklerin buna göre oluşturulması içerik stratejileri açısından önemlidir.
Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey