IT ve TEKNOLOJİ

Esnaflar için 4.5G Çözümleri

Ülke ekonomisinin büyümesinde önemli katkısı olan esnaf ve Kobiler her zaman doğru şekilde büyümeli ve ekonomiye olan katkısını arttırarak devam ettirmelidir. Bu açıdan bakıldığında 4.5G ülke ekonomisine fayda sağladığı gibi esnaf ve kobilerin de gelişmesine katkı sağlayacaktır. Peki 4.5G ile esnaf ve kobilerin hayatlarında ne gibi değişiklikler olacak? Bu yazımızda da biraz bu konuya değinmek esnafımızı bilgilendirmek istedik.

 • Özellikle şirket araçlarınız varsa ve bunların takibi gerekiyorsa bu takipleri daha hızlı ve kesintisiz yapabilecek aracın yaktığı benzin gittiği yol ile ilgili bilgilerin yanında 4.5G teknolojisiyle daha detaylı bilgiler alabileceksiniz.
 • Yine iş yerinizde bulunan kamera ve güvenlik görüntülerinde yüksek kaliteye ulaşacak siz iş yerindeyken veya iş yerinde yokken iş yerinizde olan bitenlerle ilgili yüksek çözünürlüklü video görüntüsünü kesintisiz alabileceksiniz. Böylece aklınız iş yerinizde kalmayacak.
 • Özellikle fatura işlemlerinin bulut teknolojisi üzerinden kullanılması işlemlerinde 4.5G ile hem hız kazanabileceksiniz.
 • Stok kontrollerinizi de 4.5G ile daha ayrıntılı yapabileceksiniz. Yine yazılım şirketlerinin size sunacağı daha detaylı raporlama uygulamalarına eskisine nazaran daha uygun maliyetlerle ulaşabilmeniz mümkün olacak veya operatörlerin ya da uygulama geliştiricilerin 4.5G ile size sunacağı hizmet ağı daha da genişleyecek.
 • Diyelim ki bir bayilik sisteminiz var bu bayilik sisteminde oluşan hem finansal durumunu anlık ve kesintisiz takip edebileceksiniz.
 • İstemiş olduğunuz özellikli ürünler için ekstra maliyete katlanıp yeni yazılım veya cihazlar almak zorunda kalmayacak mevcut kullandığınız pakete eklenebilecek bir uygulama sayesinde maliyete katlanmadan ekstra özelliğe sahip olabileceksiniz.
 • İşyerlerinde bulunan ve birbirleriyle konuşan cihazlar sayesinde hem ısınma hem de elektrik giderlerinde tasarrufa gideceğiniz bir dönem yine gelecekte sizi bekleyecek. Böylece enerji maliyetlerinde önemli bir tasarrufa gitmiş olacaksınız.
 • Yapılabilecek kaliteli video görüşmeler ile iş seyahatleri önemli ölçüde azalacak. Ofislerde yüksek maliyet ve elektrik tüketimine sebep olan sunucular sanallaştırılabilecek.
 • Mobil çalışma ortamları ve imkânı oluşturularak organizasyonların verimi artırılacak. Enerji sektöründe akıllı sistemler devreye girecek. Mobil finans ve ödemelerde yeni uygulamalara imkân tanınacak.
 • Lojistik sektöründe ve güvenlik konularda yeni fırsatlar çıkacak.

4.5G ile ilgili diğer çarpıcı bazı veriler

 • 2022 yılında ülkemizin de aralarında olduğu OECD ülkelerinde ortalama 4 kişilik bir ailenin internete bağlı 50 cihazı olacağı öngörülüyor. Bu cihazların üreteceği internet trafiği 4.5G gibi hızlı şebekeler üzerinden rahatlıkla taşınabilecek.
 • Mobil sağlık (m-Sağlık) hizmetlerinin gelişmesi ile Afrika bölgesinde 2017 yılına kadar 1 milyon insanın hayatının kurtulmasının mümkün olacağı tahmin ediliyor.
 • OECD verilerine göre genişbant penetrasyonunda meydana gelen %10’luk artış ülkelerin gayri safi yurt içi hâsılası (GSYİH) üzerinde %1-2 oranında artış sağlıyor

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey