KOBİ KREDİLERİ

Esnaf Kredisi Kefalet Sistemi Kullanım Şartları

Önceki yazılarımızda Esnaf Kredisi Kefalet avantajlarına değinmiştik. Bu yazımızda ise esnaf ve sanatkarların esnaf kefalet kredilerine neden ihtiyaçları olacağına ve kredi kullanım şartları ile bu kredilerin hangi şartlarda kullanılacağına değindik.

Esnaf Kredisi Kefaletine Neden İhtiyaç Duyulur?

Esnaf kredisi kefalet sistemi esnaf ve sanatkarların gelişmesi ve büyümesi için kooperatifler aracılığıyla başta Halkbank olmak üzere diğer bankalar tarafından verilen kredilerdir. Bu noktada esnaf kredi kullanımlarını yaparken bankalara başvuru yapar.

Esnaf ve sanatkarlar ise işlerini büyütmek yeni yatırım yapmak, şube açmak malzeme almak gibi burada sayamayacağımız birçok nedenden ötürü krediye ihtiyaç duyarlar. Bu noktada da Kooperatifler aracılığıyla bankalara başvuru yapılmaktadır. Kooperatifler ise bu noktada daha çok bankalara esnaf ve sanatkarlar için kefil olurlar. Aynı zamanda kefil olmak için de belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlar yerine getirildiğinde kooperatif yönetim kurulu tarafından onaylanan kefillik süreci sonunda hazırlanan dosya bankaya iletilir ve bankanın özel faiz oranlarıyla birlikte esnaflar kredi kullanabilmektedirler.

Esnaf Kredisi Kefalet Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Esnaf kredi kefalet sistemi esnafların temelde büyümek amacıyla malzeme alımları, ham madde alımı, yeni mağazalar veya dükkanlar alımı, tadilat yapılması veya makine alımı ya da ticari araç alımları için gerçekleşebilir. Ticari araç alımları ve mağaza veya yeni hammadde alımları gibi yüksek bütçeli alımlarda standart kredi kullanımlarından daha yüksek rakamlı (300.000 TL) kredi kullanımları yaptırılmaktadır.

Esnaf Kredisi Kefalet Sistemi Kullanım Şartları

Esnaf Kredisi Kefalet sistemi kullanımı için esnafların bağlı bulundukları esnaf kefalet kredisi kooperatiflerinde ortaklıkları olması gerekmektedir. Ayrıca esnaf veya sanatkarların ayrı ayrı iki farklı kooperatiflere üye olmamaları gerekmektedir. Son olarak esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olmaları gerekmektedir.

esnaf-kredisi-kefalet-sistemi-kullanim-sartlari

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey