KOBİ KREDİLERİ

Esnaf Kredisi Kefalet Sistemi Avantajları ve Kullanım Miktarı

Esnaf kredi kefalet süreci ve işleyişi ile ilgili konulara önceki yazımızda değinmiştik. Bu yazımızda ise Esnaf kredisi kefalet kullanım miktarlarının nasıl olduğu kaç paralık kredi kullanımlarının yapılabildiği ve esnaf kredisi kefalet esnaf ve sanatkarlara sağladığı avantajları aşağıdaki yazımızda detayları ile değindik.

Esnaf Kredi Kefalet Kullanım Miktarı

Esnaf ve sanatkarlar için kredi kullanım miktarları aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Kredi kullanımları işletme sermayesi, hammadde, malzeme için kullanılabilmektedir. Kullanım miktarları kooperatiflerin yaptıkları risk değerlendirmelerine göre değişiklik göstermektedir.

40.000.-TL- 50.000.-TL- 60.000.-TL- 70.000.TL- 80.000.TL- 100.000.TL- 125.000.TL olarak kredi kullanım paketleri bulunmaktadır. Faiz oranları 2015 yılı için %4-5 civarındadır. Ortalama vade 60 ay vadelidir ve ödeme taksitleri genellikle aylık, üç aylık ve altı aylık şeklinde yapılmaktadır.

Konu eğer yatırımsa yeni mağaza açmak, şube açmak veya firmaya ticari araç alımları gerçekleşecekse veya pahalı makine alımları gerçekleşecekse kredi kullanım limitleri 300.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Vadelerse yine standart kredi kullanımlarında olduğu gibi aylık, üç aylık ve altı aylık olarak gerçekleşmektedir.

Esnaf Kredi Kefalet Avantajları

Esnaf kredisi kefalet kooperatiflerin garantörlüğünde kullanılan bir kredi olduğu için bankaların kredi verme süreçleri ve prosedürleri daha kolaydır

Kooperatifler aracılığıyla kullanılan krediler diğer kredilere oranla da düşük faiz oranına sahiptir. Burada kooperatifler esnaflar için devletle özel anlaşmalar yapmaktadır ve sık kredi kullanılmasının sonucunda düşük faiz kullanabilmek mümkün olmaktadır.

Herhangi bir risk durumunda veya kredinin ödenememesi gibi bir durum garantörün kooperatifler olması olası bir kredi sicilinin bozulması durumunun da önüne geçmiş olmaktadır. Ticari hayat süresince sonraki dönemlerde çekilebilecek kredilerde de aynı şekilde kredi sicilinin bozuk olup olmadığına bakılacağından kooperatiflerin esanafa kefil olması yoluyla esnaf kredi kefalet sisteminin kullanılması sicilin bozulmaması adına önemli avantajlara sahip olmak anlamına gelmektedir.

Esnaflar işlerinin değişen ticari hayat dolayısıyla işlerinin bozulmasıyla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumlarda da kredilerin ödenememesi gibi bir durumla karşılaşıldığında ödenemeyen taksitlerle ilgili olan riski bankada bloke olarak bulunan hesaplarından karşılanmaktadır.

esnaf-kefalet-kredisi-avantaji

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey