SİGORTA

Emekli Olmak için Gerekli Olan Üç Koşul Nedir?

Hem çalışanlar hem de işverenler için önemli konulardan birisi de emeklilik emeklilik koşulları ve emeklilikte yapılan son değişiklikler. İş hayatının önemli konularından birisi olan emeklilik ile ilgili olarak kıs ve kolay anlaşılır bilgileri toparladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Emekli Olmak için Gerekli Olan Üç Koşul

Emeklilik her çalışanın hayal eder bütün çalışanlar bir gün emekli olup torunlarına çocuklarına daha fazla zaman ayırmanın planlarını yapıyorlar. Emeklilik için kurulan hayalleri öne çekmek isteyen kişiler daha erken emekli olmanın yollarını arıyorlar askerlik borçlanması doğum borçlanması gibi borçlanmalar emekliliğin öne çekilmesinde önemli aktörler ancak ilk olarak emeklilik nasıl hesaplanır bu konuya değinmek de fayda var.

Bir kişinin emekli olabilmesi için 3 koşulu bir araya getirmesi gerekmekte.

Emeklilik için İlk Koşul Sigortalılık Süresidir

Bu koşullardan ilki sigortalılık suresidir. Sigortalılık suresi ilk kez çalışmaya başlanan tarihten itibaren işlemeye başlar ve kişi çalışmaya devam etse de etmese de sigortalılık süreci devam edecektir.

Dolayısıyla bir örnek vermek gerekirse ilk kez çalışmaya başlayan bir kişinin 1 Ocak 1999 yılında çalışmaya başladığını varsayalım yani bu kişinin sigortalı olarak çalışmaya başladığını varsayalım çalışan kişiler 1 Ocak 2002 tarihinde 10 yıl sigortalılık suresini tamamlamış oluyor. Bu süre içerisinde emekli adayı çalışmamış olsa bile 10 yıllık sigortalılık süresi tamamlanmış olur.

Emeklilik için İkinci Koşul Prim Ödeme Gün Sayısı

Emeklilik için gerekli olan 2. koşul  ise prim ödeme gün sayısı olarak tanımlanmaktadır. Prim ödeme gün sayısı ise, kişinin çalıştığı dönem içerisinde prim ödenen gün sayısını ifade etmekte olup bunun yanında kişi çalışmaz veya borçlanma yapmaz ise bu halde prim ödeme gün sayısı artmayacaktır.

Emeklilikte Son Koşul ise Yaş Koşuludur

Emeklilikte 3. ve son koşul ise yaş koşuludur. Kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarihe göre belirlenen bu koşulu birlikte sağladığı gün emeklilik hakkı kazanması söz konusudur. Bir kişinin hangi koşullarda emekli olacağı ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan güne göre belirlenir.

Sigortalılıkta veya emeklilikte bir günün bile çok büyük önemi vardır

Bu nedenle de sigortalılıkta veya emeklilikte bir günün bile çok büyük önemi vardır. Bir örnek vermek gerekirse 5 Ağustos 1999 tarihinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir erkek sigortalı 58 yaşında emekli olabilir. 1 gün sonra bir işe başlayan farklı bir kişi 6 Ağustos 1999’da ilk kez sigortalı olan bir erkek sigortalı bu sefer 60 yaşında emekli olabilir.

Bu sebeple sigorta girişi emekli olmak için hayati öneme sahiptir. Bu sebeple gelecekte emekli olacak ve emekli olmayı düşünen kişilerin yapması gereken sigortalılık başlangıç işlerini doğru ve zamanında yapmalarıdır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey