HUKUK HİZMETLERİ

Elektronik Ürünlerde Garanti Koşulları ve Süreleri

Bu yazımızda özellikle elektronik ürünlerde yaşanabilecek sorunlara karşı garanti koşullarının neler olduğu hangi tip ürünlerin garanti kapsamına alındığı hangi ürünlerin alınmadığı ve garanti başvurularının nasıl yapılması gerktiği ile ilgili bilgilendirmeyi yazımızda yaparak sizlerle paylaşmak istedik.

Garanti Koşullarında Süre Uygulaması

 • Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süreleri ürünün tüketiciye teslim tarihinden sonra başlar
  Diyelim ki bir garanti süresi içerisinde bir ürün değiştirildi. Değiştirilen ürünün garanti süresi yeniden başlamaz eski ürünün garanti süresi üzerinden devam eder.
 • Elektronik cihazlarda garanti süresi 2 yıldır. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi vb ev tipi ürünlerde ise 3-5 yıldır. Yine markaya göre değişmekle birlikte ek garanti süreleri satın alınarak ürünlerin garanti süreleri arttırılabilir.
  Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süreleri; Arıza hallerinde, ürünün tamiratı mümkün değilse veya kanuni sürede ürün teslim edilememişse tüketici seçimlik hakkını kullanabilir.

Garanti Koşullarında Onarım Süreci Uygulaması

 • Onarım süreci markadan markaya göre değişse de ortalama süre 20 iş günüdür. (Markaya göre değişmekle birlikte 10 gün içinde tamir edilemeyen ürünler için yedek ürün temini de yapılabilmektedir)
 • Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süreleri bakımından incelendiğinde tüketici, kullanım kılavuzunda belirtilen koşulları yerine getirmediği ve bu kılavuza uygun davranmadığı durumlarda garanti kapsam dışında kalmaktadır.
 • Yine ürünün faturası ile başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Garanti Koşullarında Malzeme ve Montaj

 • Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süreleri içerisinde oluşabilecek her türlü montaj hatası, malzeme hatası gibi sorunlardan ürünü satan marka sorumludur.
 • Bir yıl içerisinde dörtten fazla ürününün arızalanması veya garanti süresince altı’dan fazla ürünün arızalanması durumlarında ürün değişimi veya bedel iadesi yapılmaktadır. (Yine markadan markaya değişiklik de gösterebilir)elektronik-urunlerde-garanti-suresi-kosullari
 • Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süreleri bakımından incelendiğinde kanuni tamirat süresinin gecikmesi halinde yine ürün bedelinin iadesi veya muhadil bir ürün teslimatı da gerçekleşebilir.
 • Yine ürünün tamiratının mümkün olmadığı durumlarda muhadil ürün veya ürün iadesi de gerçekleşebilir.
  Elektronik ürünlerde garanti koşulları ve süreleri yine garantili ürün içerisinde yapılan ürünün (ürün parçası olabilir) garanti süresi olsa bile ana ürünün garanti süresini geçemeyecektir.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey