Finansal Okur Yazarlık

Ekonomik Terim Olarak Malthusculuk ve Yeni Malthusculuk Teoremi

Nüfusun ekonomiye orantılı olduğu öteden beri hem konuşulur hem de tartışılır. Malthus ekonomi teorilerin için de önemli sayılacak bir teorem hayata geçirmiş ve bu teoreme kendi adını vererek Malthus teoremini hayata geçirmişti. Malthus temelde ekonominin nufüs yoğunluğuna bağlı olduğunu nufüsün kontrol edilerek ekonominin daha iyi olacağını savunmuştur. Bu ve farklı teorileriyle Malthus ekonomi ve iktisat dünyasında karamsar teorici veya iktisatçı adını almıştır.

Yazımızda da Malthus teorimini ve bunun yanında yeni Malthusculuğun neler olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Malthus Nüfus Artış Teoremi Nedir?

Klasik iktisatçılar arasında yer alan İngiliz iktisatçı Thomas Robert Malthus 1798 yılında nüfus ilkeleri üzerine bir deneme adlı kitabını yayınladı malthus’un kitapta ortaya attığı test daha yeni yeni bilim olma yolunda ilerleyen ekonomi alanıyla sınırlı kalmadı bütün bilim çevrelerinde ciddi tartışmalara yol açtı.

Malthus bu kitapta ortaya attığı bu tezin de insan nüfusu artış hızının geometrik diziyle gıda ürünlerinin artış hızının ise aritmetik diziyle olduğunu ve bu durumda gıda ürünlerinde ortaya çıkacak yetersizliğin insanlığı açlık ve sefalete mahkum edeceği iddiasını ortaya sürüyordu.

Aradan geçen zaman içinde Malthus tezinin  doğru olmadığı hatta tam tersinin ortaya çıktığı görüldü durum böyle gelişince de Malthus karamsar iktisatçı teorisi de karamsar ekonomi değerlerinden birisi olarak tarihte yerini almış oldu.

Yeni Malthusculuk Nedir?

20 yüzyılda Yeni Maltusculuk diye bir yaklaşım ortaya atıldı. Teoriye göre gelişme yolundaki ekonomilerde hızlı nüfus artışının ekonomik kalkınmayı engelleyen en önemli meselelerden birisi olarak karşısına çıktığını söylüyordu. Yine yeni Malthusculuk görüşüne göre hızlı nüfus artışı doğum kontrol yöntemi ile önlemek gerektiğini düşüncesini savunuyordu.

Çocuklarına yeterli ve nitelikli eğitim verecek durumda olmadığını düşünen aileler çocuk sayısını sınırlamak için doğum kontrol yöntemlerine başvururlar işin ilginç kısmı doğum kontrol yapan ailelerin durumunun doğum kontrolü yapmayan ailelere göre çok daha iyi olmasıyla hali vakti yerinde olmayan aileler meseleye kadere bağlayarak birden çok çocuk yaparken durumu göreceli olarak daha iyi olan aileler çocuklarına yeterli ve nitelikli bir eğitim olanağı sağlayacaklarını düşünerek doğum kontrolü uyguladılar.

Diğer ekonomik teoriler için Finansal Okur Yazarlık kategorimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey