IT ve TEKNOLOJİ

E-Ticaret Hacminde Büyük Artış

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD), Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden “Türkiye e-Ticaret 2015 Pazar Büyüklüğü” raporu açıklandı.

Türkiye e-Ticaret 2015 Pazar Büyüklüğü” raporunun kamuoyu ile paylaşılması amacıyla düzenlenen basın toplantısına TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, Bankalar Arası Kart Merkezi –BKM CEO’su Soner Canko, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ve Deloitte Türkiye Ortağı Tolga Yaveroğlu konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, e-Ticaret’in ekonomide kayıt dışılığın azaltılmasının yanı sıra, yaratacağı yeni iş kolları ve uzmanlıklar sayesinde de çok sayıda sektöre dinamizm kazandıracağını belirterek şunları söyledi:

“E-Ticaret aynı zamanda yeni istihdam alanları yaratacak bir alt sektör. E-ticaretin hem yurt içi hem de ihracat açısından potansiyeli göz önüne alındığında, bu sektörün geliştirilmesi öncelikli hedeflerden biri olarak ele alınmalıdır. E-Ticaretin farklı sektörlere olan etkisi, dezavantajlı kesimlere sağlayacağı fayda, işgücü ve istihdama katkısı, ticaretin genel işleyişine etkisi, toplam ticareti artırması gibi faydaları nedeniyle hem dokuzuncu kalkınma planında, hem de bilgi toplumu stratejisi içinde bu konuya kapsamlı olarak yer verildi. Türkiye’nin iç pazarının büyüklüğü ve genç nüfusunun yüksekliği , artan kişi başına tüketim harcamaları, Türkiye’yi elektronik ticaret konusunda yatırım yapılacak ülkeler arasına sokuyor.. Bu yatırımların sürdürülebilir olmasının ve artan oranda devam etmesinin en önemli önkoşulunun, öngörülebilir ve açık bir regülasyon ortamı oluşturmaktan geçtiği de bir gerçek. E-Ticaretin gelişimi için özellikle sağlıklı bir hukuki zemine ihtiyaç var.”

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş da, Türkiye e-ticaret pazarında hızlı büyümeye karşın, e-ticaretin toplam perakende pazarına oranının sadece yüzde 2 olduğunu vurgulayarak bu alanda gelişme potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve şöyle devam etti:

“TÜBİSAD Türkiye’de E-Ticaret Pazar Tanımlama ve 2015 Pazar Büyüklüğü Raporu Sonuçları:

Toplam Pazar: 24.7 milyar lira (31)
Alt kırılımlar: (yıllık büyüme %)
Tatil-Seyahat: 8.9 milyar lira (31)
Sadece Online Perakende: 8.5 milyar lira (32)
Çok Kanallı Perakende: 4.8 milyar lira (33)
Online Pazaryeri : 3.8 milyar lira (40)
Online Bahis : 2.5 milyar lira (22)
Online Çok Kategorili: 2.2 milyar lira (28)
Online Özel Alışveriş: 1.8 Milyar lira (27)
Online Dikey: 0.7 Milyar lira (17)
Çok kanallı – Elektronik: 1.8 milyar lira (35)
Çok Kanallı – Giyim & Ayakkabı : 0.8 milyar lira (25)
Çok Kanallı – Ev & Dekorasyon : 0.5 milyar lira (34)
Çok Kanallı – Eğlence & Kültür : 0.3 milyar lira (27)
Çok Kanallı – Diğer : 1.3 milyar lira (36)

e-Ticaretin toplam perakende içindeki payı:

Türkiye: yüzde 2.0
Gelişmiş Ülkeler Ortalaması: yüzde 7.1
Gelişmekte Olan Ülkeler Ortalaması: yüzde 5.1

Kaynak: dha.com.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey