KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Dünya’nın En Büyük Fonları KOBİ’lere Yatırım Yapıyor

Yatırım fonları özellikle yatırımlarından geri dönüşlerini karlılıkla alabilecekleri pazarlara yönelmeyi her zaman istemişlerdir. Bu dönemde de özellikle Türkiye yükselen yatırım yıldızlarından olması sebebiyle yatırım fonlarının da dikkatlerini üzerine çekmiş oldu. Bu yazımızda ise özellikle dünyanın en büyük fonlarından birisi olan Abraaj gurubunun Türkiye’de yapacağı yatırımlardan haber verelim istedik. Detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Darbe girişimleri rağmen yatırımlar durmuyor diyebiliriz. Dubai merkezli Abraaj grup 500 milyon dolarlık hedefini de geçti Türkiye yatırım için hazırladığı fonun 526 milyon $’a ulaştığını açıkladı Abraaj böylece ilk Türkiye Özel fonun kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Türkiye yatırım için hazırlanan 526 milyon dolarlık bu fon ayrıca kredi kuruluşu S&P’nin not indirimine de bir cevap oldu şeklinde yorumlandı Abraaj grup geçmişte acıbadem hepsi burada olduğu gibi Türk şirketlerine yatırım yapacak. Şirket fona Abraaj Türkiye fonu adını verdi. Fon için taahhüt edilen sermayenin yüzde yetmiş’i Avrupalı ve Amerikalı yatırımcılardan geldi.

Abraaj Grup Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu “Türkiye’de yaşananlar bizi ve bu fonu hiç etkilemedi. Türkiye’nin demografisini coğrafyasına ekonomisine en önemlisi insanına inanıyoruz” dedi. Abraaj Grup Türkiye’de hepsi burada ve Fiba Banka yatırımlarını takiben hem bölgesel hem de ulusal liderler haline gelebilcek yüksek büyüme oranına sahip şirketler tespit edip ortaklık kurmayı hedefliyor. Abraaj türkiye’de artan yurtiçi tüketime dayalı fırsatları yakalamayı amaçlıyor. Fon özellikle tüketici ürünleri ve hizmetleri sağlık hizmetleri finansman hizmetler lojistik ve perakende gibi büyüyen yurt içi tüketimden kaynaklanan sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli firmalara ortak olmayı istiyor.

Abraaj Grup Kurucusu ve Grup İcra Başkanı Arif Nabi “ İlk özel Türkiye fonumuzun başarılı bir şekilde kapatılması Türk Ekonomisine olan güçlü inancımızı ve mevcut cazip yatırım fırsatları yansıtmaktadır. Türkiye’de büyüyen ekonomiyi güvenilir bir yatırım getiri olarak görüyoruz” şeklinde açıklamalarına son verdi.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey