KOBI REKLAM PAZARLAMA

Dünyada Programatik Reklamcılık

Programatik reklamcılık özellikle dijital medya sektöründe artık önemli bir noktaya gelmiş durumda. Popülerliğinin artışını gördüğümüz bu günlerde aynı değişimi dijital medya harcamalarında da görmeye başladık. Özellikle dünyada programatik reklamcılık dijital reklam harcamalarının önemli bir kısmını domine ettiği anlaşılmakta ve gelecekte de bu büyümenin de artarak devam etmesi beklenmekte.

Bu yazımızda da Programatik reklamcılığın dünyadaki verilerle son durumu ve gelecekte nereye ulaşacağına değineceğiz. Genel itibariyle Amerika ve Avrupa pazarının gerisinde ilerlediğimizi düşünürsek gelecekte ülke olarak bizim de bulunacağımız noktayı göstermesi açısından veriler bilgilenme noktasında fayda sağlayacaktır.

Amerika Programatik Pazarı

Yine örnek aldığımız veya gelecekte gitmek istediğimiz bir nokta olarak gördüğümüz programatik reklamcılık 2016 yılı itibariyle toplam dijital harcamaların %63’üne sahip olmakta. Bu rakam esasen programatiğin Amerika’daki büyüklüğünü göstermesi açısından öneli bir veri olarak gözlemlenmekte.

Programatik Reklamcılık Amerika Pazar Verileri

  • 2013 yılında toplam dijital  reklam harcamalarının %24’ü
  • 2014 yılında toplam dijital reklam harcamalarının %45’i
  • 2015 yılında toplam dijital reklam harcamalarının %55’i
  • 2015 yılında toplam dijital reklam harcamalarının %63’ü programatik reklamcılıktan oluşmaktır.

Verilere baktığımızda özellikle programatik reklamcılığın Amerika pazarında dijital reklamcılıktan aldığı pay her geçen yıl artış göstermektedir.

Avrupa Programatik Pazarı

Avrupa hem coğrafi olarak hem de ticari olarak yakın çalıştığımız ve yine yakından takip ettiğimiz bir Pazar olması sebebiyle ilgili pazardaki programatik reklamcılık değişimleri yine bizi yakından ilgilendiriyor diyebiliriz.

Avrupa pazarındaki değişim Amerika pazarına kıyasla daha hızlı büyümüş diyebiliriz. Burada 2013 yılı ve 2014 yılları arasındaki değişimler dikkatleri çekiyor

Masaüstü  Display Reklam Programatik Artışı 2013-2014 kıyaslandığında %57 artış sağlamakta. Programatik pazarı 2013 yılı 1.841 milyon euro 2014 yılı 2.900 milyon Euro olarak gerçekleşti.

Programatik Reklamcılıkta Video  Pazarı Avrupa’da  2013 yılı ve 2014 yılı kıyaslandığında %176.6’lık bir rakamla çok ciddi bir artış göstermiş durumda. Buradaki ortalama bütçeler ise 2013’de 74 Milyon Euro iken 2014 yılında 205 Milyon Euro’ya yükselmiş durumda.

Mobil display tarafına baktığımızda ise daha ciddi bir yükseliş gözlemlenmekte. 2013-2014 yılları arasında %240.2’lik bir atış söz konusu toplam bütçe olarak ise 2013 yılında 230 Milyon Euro 2014 yılında ise 552 Milyon Euro’luk bir bütçelendirme söz konusu.

Kaynak: Businessinsider

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey