IT ve TEKNOLOJİ

Dijitalleşen Otomotivin Geleceği

Uzun süredir dijital sektörün içerisinde çalışan bir kişi olarak çok fazla etkinliklere katılmışlığım vardır. Katıldığım etkinlikler arasında tekrar eden birbirinin aynısı konuların işlendiği etkinlikler olduğu gibi Boğaziçi Üniversitesinde Mart 2016 tarihli Auto Summit etkinliğinde yazmaya değer otomotiv sektörünün geleceğine dair önemli bilgiler edindim bu bilgileri de bir arada toplamak kendime de not olması açısından kaleme alayım/yazayım istedim. Bir de ek olarak internette otomobil alıcıları nasıl davranır? konusunda bilgi almak isterseniz yine yazımı inceleyebilirsiniz.

Çok değerli katılımcıların da bulunduğu etkinlik ile ilgili verilerin yer aldığı ve benim daha çok dijital tarafta olan bilgilere kulak kabarttığım bazı önemli bilgileri aşağıda sıraladım. Bu etkinlikte çıkarttığım en önemli özetlerden biri de otomotiv sektörünün gelecekte dijitalleşeceği ve markaların ve otomotiv sektörüne dolaylı da olsa etkileşimde bulunan herkesin ve her kurumun bu dijitalleşmeye ayak uydurmasının artık zorunlu olduğu bu etkinlikle birlikte tekrar ortaya çıkmış oldu.

otomobilin_gelecegi

Otomotivin Geleceği

  • Etkinlikte konuşmacılardan çıkarttığım ortak nokta 10 yıl içerisinde elektrikli araçların hayatımızda önemli bir ağırlığı olacağı
  • Connected araçlar yine hayatımızda önemli bir yere sahip olacak.
  • Otonom sürüş, mobilite, otonom araçlar, smart mobility,otomotiv 4.0 gelecekte konuşulacak konular arasında gösteriliyor.
  • Kiralama konusu gelecekte daha popüler olacak. Bireysel kiralama için ise daha yolun başındayız o tarafta da potansiyel olduğu gözlemlenmekte.
  • Y kuşağı gelecekte daha da söz sahibi olacak bir nesil. Y kuşağı nesli ise araba sahibi olmaktan çok kısa süreçli kullan bırak araçlara daha yatkın olduğu veya uzun süreli araç kiralamaya yatkın olduğu gözlemlenmekte (car sharing). Yine bu alışkanlıklar otomobil satın alma alışkanlıklarının da değişmesinde böylece otomobil satanların da kendilerini değiştirmelerinde etkili olacak gibi duruyor.
  • Big data kullanımı her zaman olduğu gibi gelecekte de konuşulacak konular arasında gösterilmekte. Hatta bu konunun finansman tarafıyla birleştirip müşteriye düzenli dokunmanın yolları da aranmalıdır.
  • Yine apple ve google otomobillerin gelecekte daha çok konuşacağımız ve otomotiv sektöründe bu markaların pay ve söz sahibi olacağı gözlemlenmekte.
  • Dijitalleşen dünya ile birlikte satın alma alışkanlıkları değişmiş durumda yine etkinlikte verilen rakamların bazılarını dinlediğimde artık bayi ziyaretlerinin önemli oranda düştüğü buna karşılık satış kapama dediğimiz bayiye gelen müşteriye olan satış oranının arttığı verilerle kanıtlanmış durumda. Burada çıkartılan sonuç ise kişiler dijital dünyada gerek yorumları okuyarak gerek videoları inceleyerek gerekse fiyat ve özellikleri kıyaslayarak sonuca varıp bayilere karar vermiş olarak gidiyorlar. Bu ise showroom ziyaretini düşürmekle birlikte showrooma gelenlere yapılan satışların oranını arttırmaktadır.

 

 

 

 

 

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey