KOBI REKLAM PAZARLAMA

Dijitalleşen Dünyada Fırsatları Yakalamak Üzerine

OYDER Dergisi için yazdığım bir yazıyı buradan da paylaşmış olayım. Dijitalleşme önemlidir.

Dünyamız dijitalleşiyor, kullanıcılarımız dijitalleşiyor aynı paralellikte potansiyel müşterilerimiz de dijitalleşiyor. Peki biz ne kadar dijitalleşiyoruz? Kaynaklarımızı dijital alanlara aktarabiliyor muyuz? Son beş yıllık dönemde konuşulan bu popüler kelimenin otomotiv sektörüne yansımaları nasıldır? Gibi sorulara bu yazıda cevap aramaya çalışacağım.

Son Beş Yılda Dijital’in Önlenemez Yükselişi Devam Ediyor

İnternet kullanıcılarının son beş yıllık kullanıcı alışkanlıklarına baktığımızda 2011 yılında Türkiye’deki internet kullanıcı sayısının 22 milyon dolaylarında seyrederken 2015 yılında internet kullanıcı sayısının 38 milyon olduğunu görüyoruz.  Özellikle son 5 yıldaki internet kullanıcı sayısının %72  gibi inanılmaz bir oranda artmış olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten inanılmaz bir yükselişe işaret ediyor. Halk olarak interneti sevdiğimizi net bir şekilde söyleyebiliyoruz.

Medya Harcamalarında da Dijital Söz Sahibi

Yukarıda kısaca vermiş  olduğum kullanıcı sayısının artışına reklam veren markalar da aynı şekilde kayıtsız klamayıp, hedef kitlelerinin dijital platformlara kaydığını gözlemleyerek buna göre pozisyonlarını almışlar ve dijitale kayan kullanıcı sayısına paralel olarak medya harcamalarını da aynı şekilde dijitale kaydırmışlar.

Beş yıl önce medya harcamalarının içinde dijital medya %8 pay alırken 2015 yılına geldiğimizde medya harcamalarının içinde dijital medya payı %23’e yükselmiş oldu. Bahsettiğimiz artış her yıl katlanarak devam etmekte. Reklamcılar derneğinin açıkladığı verilere göre 2014 yılı ile 2015 yılı kıyaslandığında dijital medya yatırımları %25,4 oranında arttığını görüyoruz. Bahsettiğimiz %25,4’lük artış diğer medya harcamalarının oldukça üzerinde (açık hava %7,7 artış, radyo %1.9 artış, sinema %14,8 artış) yine dijital medyaya olan güven ve rağbet çok yüksek boyutlarda.

Dijitalleşen Otomotiv Sektöründe Durum Nedir?

Kullanıcı sayılarının artışına paralel olarak olarak medya harcamalarının içinde dijital medya harcamalarının aldığı paylar ve dijital medya bütçelerinin her yıl artışı (IAB verilerine göre 2015 yılı dijital medya bütçe harcamaları 1.6 milyar TL’dir) otomotiv tüketicisine ve potansiyel otomobil alıcısına da yansımış durumda.

Yapılan bir çok ankete ve data araştırmasına göre (kullanıcı anketleri ve sektörel anketler) beş yıl önce kişiler araç almak için ortalamada beş bayi gezerken bugün ortalamada bir iki arasında bayi geziyor. Bunun temel sebebi ise artık potansiyel alıcı dijitalde aracın tüm bilgilerini alıyor, satış sonrası fırsatlarına bakıyor, forumları inceliyor, aynı zamanda da aracını aldıktan sonra yatırımının (araçların bugün herkes için bir yatırım aracı olduğunu unutmamak lazım) nasıl bir ivme kazanacağını görmek için yine listeleme sitelerinde ikinciel fiyatlarına bakıyor ve bayiye kararını vermiş, sözleşme yapmaya veya aracı almaya gidiyor.  Dolayısıyla kullanıcının/potansiyel müşterinin kararını değiştirmek veya bayiye çekmek tamamen dijitalde nasıl konumlandığınıza bağlı olarak değişiyor. Dijital mecralarda (internet sitelerinde, mobilde, sosyal medyada vb) konumlanmak potansiyel müşterinin daha fazla dikkatinin çekileceği anlamına gelmektedir ki çağımızın kullanıcılarının yukarıda da verilerden bahsettiğim üzere tamamen internet veya mobil kullanım odaklı hale gelmiştir.

Bahsedilen Veriler Bize ne Anlatmak İstiyor?

Dijitalleşen dünyada kullanıcının/ziyaretçinin internet sitelerine, sosyal medyaya doğru kaydığını dolayısıyla yazımda da zaman zaman bahsettiğim üzere potansiyel alıcıların da artık kararlarını dijital üzerinden verdiğini gösteriyor. Yine müşterilerimizin, yani potansiyel alıcıların artık dijitalleştiğini gösteriyor. Dolayısıyla otomobil, ticari araç, yedek parça ve tüm otomotiv üretici ve satıcılarının aynı şekilde müşterilerinin kalbine dokunabilmesi için dijitalleşen dünyada yani internetin içinde olması gerektiğini anlamamızın vakti gelmiş görünüyor. Bugün dijital sektörde konuşulan konulardan bir tanesi de dijitalde konumlanırken mobilde de nasıl konumlanacağın önemli hale gelmiş duruyor. Artık kullanıcılar masaüstü kullanıcılar ve mobil kullanıcılar olarak ikiye ayrılmış durumda.

Sözün Özü, dijital dünyada bulunan nimetlerden daha fazla yararlanmanın vaktinin geldiğinin, dijital dünyayı anlamak ve bu tarafa yatırımları kaydırmak gerektiğinin, istihdamları yaparken bile dijital medya araçlarını kullanan çalışanları daha fazla işe almaya ağırlık vermek gerektiğinin farkında olmanın vakti geldiğinden bahsetmekte fayda var.

Edit: Yazım dergide yayınlandı. Yayınlanan yazıyı aşağıdadır.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey