İNSAN KAYNAKLARI

Dijital Reklam Satışçısı Kimdir? Ne İş Yapar?

Bu yazımızda reklam satış uzmanlarının hangi özelliklere sahip olması gerektiği ve reklam satışlarının neler yaptığı gibi konulara değineceğiz. Aynı zamanda reklam satış uzmanlarında bulunması gereken özellikler isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dijital dünyanın gelişmesiyle, büyümesiyle ve popülerliğinin artmasıyla birlikte reklam veren firmaların yazılı basından, tv’den ve açık hava reklamlarından aldıkları verimleri djital reklam mecralarından da almaya başladılar. Bir anlamda ulaşmak istedikleri hedef kitleyi dijital mecralarda bulmaya başladır. Hedef kitlelerini buldukları yer dijital mecralar olunca da markalar ürünlerini tanıtmak için dijital reklam alanlarını ve mecralarını kullanmaya başladılar. Ayrıca istedikleri kitlenin dijital mecralarda vakit geçirdiklerini farketmeleri de aynı şekilde reklam harcamalarının da bu alanlara kayması sonucunu doğurdu.

dijital_reklam_satiscisi_kimdir

Yukarıdaki bilgilere ek olarak bir başka açıdan mecraların/internet sitelerinin ve diğer dijital mecraların da trafiklerinin artmasıyla birlikte doğal olarak bu potansiyeli gelire çevirme arzusunda olduklarını belirtmek gerekir. Tam bu noktada ise dijital reklam satışçıları devreye girmektedir. Dijital reklam satış uzmanları markanın ihtiyacı olan gelir kalemini oluşturmak ve mevcut gelir kalemlerini arttırmak ile görevlidirler. Mevcut reklam alanlarının satışı olarak da kısaca özetleyebiliriz.

Dijital reklam satışçıları tecrübelerine göre değişik ünvanlar almaktadırlar. Asıl yaptıkları iş ise medya satın alma ajansları ve markalarla görüşmek. Ek olarak medya satın alma ajanslarının yönettikleri ve planlamasını yaptıkları mecralara ilgili bilgilendirmeleri yapmak ve markaya ve temsil ettiği mecrasına uygun olan bütçelerle reklam kampanyalarını alabilmek. Satış ve sunum çabalarının sonucu olarak mecranın gelirlerini arttırması mümkün olabilmektedir.

Etiketler
Devamını Göster

Hande Belirgen

1978 Ankara doğumlu olan Hande Belirgen lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sırasıyla Commercial Union’da Finansal Danışman , Kariyer.Net’te Satış Takım Lideri olarak çalışmış, 2009 yılında insan kaynakları ve danışmanlık sektörüne geçiş yaparak Dünyanın önde gelen insan kaynakları seçme yerleştimr şirketlerinden olan Adecco Danışmanlık firmasında Şube Müdürü görevini yürütmüştür. Son olarak İnsan Kaynakları Çözüm Ortağı olarak farklı sektörlerde ki birçok firmanın işe alım süreçlerini yürütmektedir. Hande Belirgen ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey