VERGİ

Damga Vergisi Kaldırılıyor

Başbakan ve Bakanlar Kurulunun bugün yapmış oldukları toplantının ardından iş dünyası ile ilgili pozitif haberler geldi. Bu haberin en önemlisi ve dikkat çekeni ise Damga Vergisi ile ilgili olanıydı. Açıklamayı Bakanlar Kurulu sonrasında Nurettin Canikli gerçekleştirdi. Nurettin Canikli’nin iş dünyasına dair yaptığı açıklamalar ise şu şekilde;

Şirket Kurmaya Kolaylık Getiriliyor

Türkiye 189 ülkeden iş yapma kolaylığı açısından 59. sırada. Bunu daha da yukarı çekmek için özellikle şirket kuruluş işlemlerinde ortaya çıkan gereksiz bürokratik işlemler bertaraf edilecek.

AR-GE’de Teşvikler Arasında Gösteriliyor

AR-GE teşvik potansiyeli artıyor. Birikimli hayat sigortalarından aylık ödeme şeklinde uygulamayı teşvik etmek amacıyla ilave teşvikler gelecek. Uluslararası şirketlerin Türkiye’deki merkezlerine yönelik vergi istisnası getirilecek. İslam ülkelerinden sermaye akışını sağlamak için faizsiz finans anlamında tüm engelleri kaldırıyoruz. Kira sertifikasına ilişkin kurumlar yeniden düzenleniyor. Farklı kira sertifikası düzenlemesinde kapsam genişletiliyor. Bölgesel yönetim merkezlerine teşvik getiriyoruz.

Damga Vergisine İstisna Geliyor

Yurtdışındaki fuarlara katılım amacıyla yapılan işlemlerde harçlardan ve Damga Vergisi’nden istisna edilmesi sağlanacaktır. Şirketlerin kapatılmasının önündeki bürokratik işlemlerin azaltılacak. Şirketlerin tür değişiklikleri, tasfiye süreçleri kolaylaştırılacak. Türkiye’de iş yapma kolaylığını artırmak amacıyla bu işlemler Dünya Bankası tarafından takip ediliyor ve her yıl raporlanıyor.

Kamu ihalelerinde ihalenin iptal edilmesi halinde ödenen damga vergisi iptal edilecek. Türkiye’de iş yapma kolaylığını artırmak amacıyla süreç merkez bankası tarafından takip ediliyor. Türkiye’nin bu anlamda yükselmesini sağlamak için şirket kuruluşunda bürokratik engeller kaldırılacak. Teşvik potansiyelini daha da ileri götüreceğiz.  Birikimli hayat sigortalarından toplu çekme değil, aylık ödeme şeklinde yapılması için ilave teşvik kavramını getiriyoruz.

Kaynak: milliyet.com.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey