GÜNCEL KONULAR

Civciv Üreticileri Zorlu Süreçden Geçiyor

Beyaz et üreticileri yani tavuk civciv üreticileri rahatsız. Bir büyük beyaz et  firmasına  8 ilde fason üretim yapan Tavuk üretimi işletmeleri ay sonundan itibaren artık civciv yetiştirmeyeceklerini  açıkladı.

Kanatlı Et Üreticileri Merkezleri Birliği fason üreticilerin para kazanamadıkları gerekçesiyle 30 ağustos itibariyle üretime durdurma kararı aldıklarını duyurdu fason üretim yapan 8 ili yani Elazığ, Malatya, Manisa, İzmir, Balıkesir, Bursa, Aydın ve Uşak olarak açıklandı.

Ondörtbin Tavuk İşletmecisi Sektörde Faaliyet Gösteriyor

Fason üretim yapan firmalar büyük firmalardan civciv alarak o firmalar adına civcivleri yetiştiriyor ve daha sonra yetişen tavukları alıp kendi markalarıyla satış gerçekleştiriyorlar. Bu üreticiler fason üretici oluyor Türkiye’de bu şekilde de irili ufaklı yaklaşık 14000 tavuk işletmecisi bulunuyor 3000 civarında işletme ise kapalı durumda.

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç yaptığı açıklamada konu hakkında kısa bilgi vererek üreticilerin sorunlarını  açıkladı:

“Son 2 yıldan beri özellikle ülkenin de içinde olduğu durumdan ötürü üreticiler olarak yeterli miktarda para kazanamıyoruz. Civcivlerimizi Entegre firma tarafından alıyoruz, ondan sonraki bütün üretim periyotlarını biz karşılıyoruz, daha sonra kümesimizden canlı olarak Entegre firmaya teslim ediyoruz.

Firmada daha sonra satışlarını kendileri yapıyorlar. Fakat bizim şu andaki gelirimiz maliyetlerimizin altında iki yıldan beri bu zamana kadar düzelecek ve geçmişteki gibi iyi günler yaşayacağız diye idare ettik fakat öyle bir noktaya geldik ki şu anda istesek de üretime devam edecek durumda değiliz.

Bir firmayla yapılan sözleşme iptali ile birlikte 8 ilde üretimi durdurma kararı aldık. Daha sonra İlerleyen zamanda tek firma olan sözleşme iptalinin diğer firmalara yansıma olasılığı da oldukça yüksek.

Bunun nedeni şu anda Türkiye’deki bütün üreticilerin gelirleri maliyetlerinin altında fakat biz düzelmesi umuduyla bugüne kadar bir şekilde idare ettik ve finans ettik yalnız iki senedir Finans ettiğimiz için bu durumu artık bunu daha fazla kaldırabilecek imkanımız kalmadı”

Artış Beklentisi ne Kadar?

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç Beklenti ile ilgili olarak %50 oranında değişim beklediklerini ilettikleri açıklamanın detayları ise şu şekilde:

“Şu anda yüzde yirmi civarında Zarar ediyoruz yani şu anda maliyeti misin yüzde 20 altında gelir elde ediyoruz yani bu da şu demek oluyor Sosyal yaşamımızı sürdürebilmek amacıyla en azından şu andaki fiyatları %50 oranında zam yapılması gerekiyor ki bizde sosyal yaşamımızı sürdürebilelim.”

Maliyetteki %50 Artış Tüketiciye ne Kadar Yansır?

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç açıklamalarına “Şu anda tavuk başına gelirimiz 1.10 TL civarında maliyeti bizde 1 lira 1.30 TL yani halkın gözüyle baktığımız zaman Bizim beklentimiz şu anda 1.50 TL civarında Yani bu da kiloda 0.20 TL Ek bir maliyet demek veya piyasaya çok büyük bir maliyet değil aslında baktığınızda satış fiyatından yüzde yirmi ek maliyet olarak bakmamak gerekiyor üretim Bedeli olarak gittiğiniz zaman çok büyük bir maliyet yapmıyor açıkçası kiloda 20 kuruş gibi bir ek maliyet yapıyor” şeklinde devam etti.

Fason Üretim Nedir?

Bir firmanın başka bir üretici firmaya kendi talepleri doğrultusunda ürün üretilmesi demektir. Fason üretimde ürünün markası üretimi yaptıran firmaya ya da üreticiye ait olabilir aynı şekilde üretilecek ürünün pazarlanması taraflardan herhangi bir tarafından gerçekleştirilebilir.  Bir nevi alt Yüklenicilik de denilebilir.  Fason üretiminde hammadde veya ürün işveren tarafından sağlanır ürün belli bir olgunluğa getirildikten sonra işverene teslim edilir.

Kaynak: NTV

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey