GÜMRÜK İŞLEMLERİ

Çin’den Gelen 5 Milyar Dolar Değerinde Ürünün Girişine İzin Verilmedi

Özellikle son yıllarda uzakdoğudan gelen ürünler önemli ölçüde testlere tabi tutuldu. 2017 yılı verilerine bakıldığında ilgili Bakanlıkca yapılan testler sonucunda belirlenen kriterlere uymadığı tespit edilen 16 milyon ürüne izin verilmedi.

İthalata İzin Verilmeyen Ürün Adedi 16 Milyonun Üzerinde

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Konuya ilişkin yaptığı açıklamada “2017’de yaklaşık 50 bin testle Uzakdoğu menşeli, 5 milyar dolar ithalat değerine sahip 150 milyondan fazla ürünü denetledik. İthaline izin verilmeyen ürün adedi 16 milyonun üzerinde.” dedi.

Zeybekci yaptığı açıklamanın yanı sıra özellikle 2017 yılında ülkeye giriş yapan ithal ürünlere çok sıkı denetim uygulandığını belirtelerek hem ülkeye kalitesi düşük ürünlerin girmesi engellenmiş oldu aynı zamanda vatandaşa sağlık sorunu yaratma potansiyeli olan ürünlere de izin verilmemiş olduğunu da ayrıca açıklamasında belirtmiş oldu.

Detaylı Labaratuvar Testleri

Belge ve işaret kontrolünün yanı sıra bu tarihten itibaren detaylı laboratuvar testlerine de başlandığına işaret eden Zeybekci, bu uygulamayla oyuncak, ayakkabı, cep telefonu, aydınlatma cihazı, elektrikli ev aletleri, klima, beyaz eşya gibi çok çeşitli ürünlerin denetlendiğini bildirdi.

Bu denetimlerde özellikle Uzakdoğu menşeli ürünlere yoğunlaşıldığına dikkati çeken Zeybekci, testlerde gerek kamu gerekse özel sektör laboratuvarlarının etkin kullanıldığını dile getirdi.

Zeybekci, geçen yıl özellikle 86 milyonu oyuncak olmak üzere 37 milyon elektrikli cihaz ve 8 milyon dolaylarında ayakkabıyı incelediklerini belirterek, açıklamalarına şöyle devam etti:

“150 milyon adet ürünün 86 milyonu oyuncak, 37 milyonu elektrikli cihaz, 8 milyonu ayakkabı, 5,3 milyonu iş eldiveni, 1,2 milyonu cep telefonlarından oluşuyor. Bunlardan 1,3 milyon oyuncak, 150 bin çift ayakkabı, çoğu aydınlatma elemanı olmak üzere 5 milyonun üzerinde elektrikli cihaz ve 700 bin iş eldiveninin ithalatına ‘güvensiz’ oldukları gerekçesiyle izin vermedik. 2017 yılında ithaline izin verilmeyen ürün adedi 16 milyonun üzerinde.”

“Denetimden Geçemeyen Ampüller Transit Olarak Başka Ülkelere Gönderildi”

Bakanlığının denetimleri neticesinde son dönemde ucuz ve kalitesiz ürün ithalatının azaldığına, hatta yurda girmesine izin verilmeyen ürünlerin gümrüklerden başka ülkelere transit gönderildiğine şahit olduklarını ifade eden Zeybekci, “Sadece bir örnek vermek gerekirse, son dönemde gümrüğe getirilen ancak Ekonomi Bakanlığının denetimini aşamayacağı anlaşılan 300 bin adet ampul başka ülkelere transit gönderilmiştir.” dedi.

Zeybekci, testlerin başladığı dönemde gümrüklerde aşırı yoğunluk yaşanmakla birlikte Ekonomi Bakanlığının kararlı duruşuyla uygulamanın zamanla oturduğunu ve ithalata belli bir disiplin getirildiğini belirterek, “Bakanlığımız, sıkı ithalat denetimleri politikasıyla vatandaşlarımızın hem güvenli ve kaliteli ürün kullanmasını sağlamaya hem de yerli üreticimizi özellikle Uzakdoğu menşeli kalitesiz ürünlerin haksız rekabetinden korumaya devam edecek.” ifadesini kullandı.

2017’de Testi Yapılan Ürün Sayısı:

  • 86 Milyon Oyuncak
  • 37 Milyon Elektrikli Cihaz
  • 8 Milyon Ayakkabı
  • 5.3 Milyon İş Eldiveni
  • 1.2 Milyon Cep Telefonu

2017’de İthalatına İzin Verilmeyen Ürün Adedi

  • 1.3 Milyon Oyuncak
  • 150 Bin Çift Ayakkabı
  • 5 Milyonun Üzerinde Elektirikli Cihaz
  • 700 Bin İş Eldiveni
  • Toplamda 16 Milyonun Üzerinde Ürüne İzin Verilmedi

Gümrükler konusunda diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey