Başarılı Kadın Girişimciler

Çin’deki Başarılı Kadın Girişimci: Aslı Yalkut

Başarılı kadın girişimci örneklerimize bu yazımızda Çin’i daha dünyaya açılmadan çok önceleri farkederek buradaki potansiyeli akıllıca işleyen Aslı Yalkut’u anlatacağız. Aslı Yalkut mevcut potansiyelleri çok önceden farketmesiyle ve farkettiği potansiyelinde peşinden gitme cesareti göstererek diğer kadın girişimcilere çok önemli bir örnek oluyor.

Aslı Yalkut 10 yıldır Şangay’da yaşayan iş girişimlerinde bulunan bir iş Türk kadını Çin’den Türkiye’ye Çinli ortağıyla birlikte döşemelik kumaş ihracat yapıyor

Çin’e Gelme Fikri Nereden Çıktı?

Ben buraya niye gelmiştim? Çin kültürünün yaşamak için. Çünkü Çin kültürü hayran olduğum bir kültürdü. Hem iş açısından hem kariyerim açısından buradaki tecrübenin çok faydalı olacağını düşündüğüm için. Hem de buradaki gelişimi görme fırsatım da olmuştu. Çünkü 2008 yılında içinde o hızlı gelişim başlamıştı yıllık büyümenin yüzde 7.2’ler olduğu bir dönemdi.

Çin’de Hangi Alanlarda Faaliyette Bulundunuz?

Satın alma sonra bir eğitim sektöründe işler yaptım Ondan sonra buradan bir başka boşluk gördüm FastFood yoktu mesela. Türkiye’deki gibi bir büfecilikten bahsedemiyoruz. Bunun üzerine 2010 yılında büfe açtık. Fakat o kadar çok tuttu o kadar uzun kuyruk olmaya başladı ki en az 200 kişilik bir kuyruk olduğunu gördük.

Peki Çin’deki Değişimi Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

2008 yılından beri buradayım 2008 yılından beri aktif olarak çalışıyorum o zamanki Çin ile bu zamanki Çin arasında çok fark var. Çin’in o eskiden basit ürünü çıkartan ülke olmaktan kaliteli özellikleri olan kendi ürününü de geliştiren bir ülke haline geldi.

Tabii bu çok gurur verici bir şey burada uzun süre yaşamış bir insan olarak gelişimini görmüş olarak 10 senedir nereden nereye geldiğini nasıl geldiğini görmüş birisi olarak tecrübe ettiğimi söyleyebilirim.  Ben buraya geldiğimde ekmek bulamıyordum yoğurt bulamıyorum şu an artık Yapay Zekadan bahsediliyor.

Kaynak: NTV

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey