KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Çiftçilere Yaklaşık 12 Milyarlık Ödeme Yapılacak

Tüm hükümet dönemlerinde özellikle hayvancılık ve tarım konularında özellikle çiftçiler farklı şekillerde desteklenmekte ve gelişimleri noktasında gerek ulusal gerekse uluslararası teşvikler sağlanmakta. İlgili teşvikler ise bu dönemde de artarak devam etmekte. Yine KOSGEB Başvuruları ve KOSGEB eğitim sürelerinin düşürülmesi ile ilgili haberimizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

İlgili teşvikler çerçevesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 2016 yılı için toplamda 11 milyar 644 milyon liralık ödeme yapmayı planladıklarını belirttiler. Yine yılın ilk beş ayı için ise toplamda 6 milyarlık destek ödemesi de yapılmış olacak.

Bakan Çelik, tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Bu yıl tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, 27 Mayıs ve 30 Mayıs tarihlerinde çiftçilere toplam 592 milyon liralık hibe desteği ödemesi yapıldığını belirten Çelik, yağlı tohumlu bitkiler desteği için 480 milyon lira, kırsal kalkınma desteği için 46 milyon lira, süt tozu desteği için 27 milyon lira, hayvan hastalık tazminatı ve hastalıktan ari işletme için 17 milyon lira, çoban istihdam desteği için 15 milyon lira, sertifikalı tohum üretim desteği için 3 milyon lira, sertifikalı fidan kullanım desteği için 2 milyon lira ve lisanslı depoculuk desteği için 2 milyon lira hibe desteğinin üreticilerin hesaplarına aktarıldığını kaydetti.

Çelik, bugün 196 bin 252 anaç koyun keçi yetiştiricisine 481 milyon lira, 292 bin 169 buzağı yetiştiricisine 105 milyon lira ve Adıyaman ili yağlı tohumlar desteği için 15 milyon lira hibe desteğinin hesaplara aktarılacağını ifade etti.
Bu yıl için üreticilere toplam 11 milyar 644 milyon liralık tarımsal destek ödemesi yapmayı planladıklarına dikkati çeken Çelik, yılın ilk 5 ayında çiftçilere yaklaşık 6 milyar liralık destekleme ödemesi yapılmış olacağını belirtti.

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey