KOBİ KREDİLERİ

Çiftçiler için Tarımsal Yatırım Kredileri  

Çiftçilerin desteklenmesi kapsamında özel bankaların ve devlet bankalarının tarımsal faaliyetler için ve tarımsal faaliyetlerin finansmanı için tarımsal yatırım kredileri kullandırılmakta. Bu yazımızda da  tarımsal yatırım kredilerinin neler olduğu ve tarımsal yatırım kredilerinin kapsamları konusunda bilgilendirmeye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tarımsal Ekipman Kredisi

Her türlü tarımsal ekipmanların kullandırıldığı kredi türüdür. Bu kredi türünde tarım yapan çiftçilerin tarım yapabilmesi için gerekli olan traktör, iş makineleri vb tarımsal ekipman alımlarını finanse etmek amacıyla tahsis edilen kredi türüdür.  Aynı zamanda Süt hayvancılığı yapan üreticilerin ve tarımsal işletmelerin, genel faaliyet giderlerini düşürmeye ve/veya gelirlerini artırmaya yönelik olarak yapacakları yatırımların (süt sağım sistemleri, soğutma tankı,…) finansmanı amacıyla tahsis edilen kredi türüdür.

Arazi Alım Kredileri

Arazi Alım Kredisi, üreticilerimizin ve tarımsal işletmelerin, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek için yeni alacakları (Yeni tarla alımı veya hisseli arazinizin tamamına sahip olmak ya da kurulu işletme sahibi almak) arazi bedelinin finanse edilmesine yönelik kredilerdir.

Tadilat ve Modernizasyon Kredileri

Üreticilerin ve tarımsal işletmelerin, sera yapım bakımı, ahır, kümes, balıkçılık üretim tesisi gibi üretime yönelik tadilat ihtiyaçları ile modernizasyonu konularında yapacağı yatırım maliyetlerinin karşılanması için ihtiyaç duyduğu kaynağın sağlanmasına yönelik kredi türüdür.

Sulama Sistemleri Kredisi

Bu kredi türü kuraklıkla başa çıkmak amacıyla damla sulama, yağmurlama sulama,  basınçlı sulama gibi modern sulama gibi tarımsal sulama ekipmanları için finansman sağlayan kredi türüdür.

Sera ve Seracılık Kredileri

Bu kredi türü sera yapımı, sera tadilatı, modernizasyonu, yeni sera kurulumu veya mevcut seralarının bakım, yenileme ve seracılık giderlerinin finansmanı, fide alımı, gübre, ilaçlama, plastik veya cam örtü ve benzeri tüm ihtiyaçları için kullandırılan kredi türüdür.

Süt Hayvancılığı Kredisi

Mevcut işletmesi olan ya da yeni işletme kuracak yetiştiricinin, barınak yapımı ve tadilatı ile süt hayvanı ve ekipman alımı, yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik vb giderlerin finansmanı için kullandırılan kredi türüdür.

Besi Hayvancılığı Kredisi

Et amaçlı/etçil büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelere yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik vb. aynı zamanda besi sığırı alımı için gereksinim duydukları finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla kullandırılan kredi türüdür.

Organik Ürün Kredileri

“Organik Tarım Kanunu” ile “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” esasları gereği organik tarımı desteklemek amacıyla kullandırılan kredi türüdür.

Bu kredilere ek olarak; Meyve Tesis Kredisi, Su Ürünleri Kredisi, Ticari Taşıt Kredileri, IPARD Proje Kredileri gibi krediler de bankalar tarafından çiftçilerin gelişmesi için kullanıma sunulmaktadır.

 

tarimsal-yatirim-kredileri

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey