Başarılı Kadın Girişimciler

Çeşme’nin Germiyan Köyündeki Çoban ve Ressam Nuran Erden

Girişimci kadınlara ilham vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda Çeşme’nin Germiyan Köyünde hem çobanlık yapan hem de resim tutkusunu keşfedip köyün tüm duvarlarına resim yapan aynı zamanda hayatını kazanmak için topladığı zeytinleri kasaba merkezinde satan bir girişimci olan Nuran Erden’in hikayesini anlatıyoruz.

Rengarenk Köy Duvarları

54 yaşındaki Nuran Erden, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Germiyan köyünde yaşamını sürdürüyor. Köyde günlük koşuşturmacalar içinde resime tutkusu olduğunu fark eden Erden, köy duvarlarını rengarenk resimleriyle süslüyor.

Köyde geçimini uzun yıllar boyunca çobanlık yaparak sağlayan Nuran Erden, şimdilerde tarımla uğraşarak topladığı zeytinlerini pazarda satıyor ve bu sayede ekmeğini kazanmaya devam ediyor. Hayat gailesinden artan zamanları da köyün duvarlarını resimleriyle süsleyerek geçiren Erden, hayatın yalnızca koşturmaktan ibaret olmadığını gözler önüne seriyor.

Halı Desinatörlüğü Bölüm Mezunu

Trakya Üniversitesi Halı Desinatörlüğü mezunu olan Nuran Erden, resim tutkusuna ilk önce defterlerinde sonra da sandalyelerde başlamış, sandalyelere resimler çizen Erden, alanını dar bulmaya başlayınca sanatını duvarlara taşıma kararı almış. Köyün duvarlarına farklı renklerde, farklı çizimler yapan Erden, ilk zamanlarda bazı köylüler tarafından bu durumun hoş karşılanmadığını fakat zaman ilerledikçe köy halkının memnun olmaya başladığını dile getiriyor.

En sevdiği renk ‘mavi’ olan Erden, duvarlara yaptığı resimlerde ağırlıklı olarak mavi rengi ve baykuş, çiçek desenlerini kullanıyor. Resmi gören insanların içinin açılmasını, daha iyi hissetmelerini amaçlayan Erden, yaptığı resimleri önceden planlamıyor. O an içinden nasıl gelirse, nasıl hissediyorsa fırçasının ucuna da onlar yansıyor. Sanatının insanlara iyi gelmesini isteyen Erden, baykuş ve çiçek figürlerine ağırlık vermesinin sebebini de bu hedefe bağlıyor.

Resimin Yanında Fotoğrafçılık İlgisi

Resim malzemelerini de kendi imkanlarıyla temin eden Nuran Erden, kimsenin bu konuda herhangi bir yardımda bulunmadığını her şeyi kendi kendine hallettiğini söylüyor. Ayrıca, resim yaparken kullanılan malzemenin kalitesinin de büyük bir önem taşımadığını belirten Erden, önemli olanın hissederek, sanat ruhuyla yaratmak olduğunu dile getiriyor.
Bekar olan ve hayatını kardeşleriyle yaşayarak sürdüren Erden, kendini bir ressam olarak görmediğini, amatör olarak resim yaptığını belirtiyor. Bir sergi açmayı daha önce planlamayan Erden’in hedefi ise köyünü insanlara tanıtmak ve köyün ziyaretçi sayısını arttırmak.

Ne zaman içi daralsa köylünün duvarlarını boyamaya başlayan Erden, resim sanatının yanı sıra fotoğrafçılığa da ilgi duyuyor. İnce ruhu, yeteneği ve cesaretiyle tüm kadınlara ve tüm insanlığa örnek teşkil eden Nuran Erden, doğup büyüdüğü köyün duvarlarını renklendirmeye, köylüleri ve ziyaretçileri her köşesini sergi alanına çevirdiği sokaklarla kucaklamaya devam ediyor…

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey