Ticari Hayatta Çekler

Çekler Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

Hepimizin de bildiği üzere çekler özellikle ticari hayatta sıkça kullanılan finansal araçlardan birisidir. Çekler ticari hayatımızın içine bu kadar girince hayatımızın merkezinde bu kadar çok kullanılınca ticari hayatta çeklerle ilgili sorunlar doğal olarak yaşanmaya başlanıyor.

Çeklerle ilgili yaşanan sorunların önemlilerinden birisi de çeklerin geçersiz olma durumudur. Bizler de özellikle çeklerde tarafların kimler olduğu aynı zamanda çeklerde ödeme yerlerinin nereler olduğu ve çeklerin hangi durumlarda geçersiz olduğu gibi konulara açıklık getirelim istedik. Detaylar için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çekte Taraflar Kimlerdir?

Çekte keşideci şekil düzenleyen kişi. Lehtar ve hamil lehine ödeme yapılacak olan kişi muhatap ise bankadır. Çek bir ödeme vasıtasıdır senet metninde çek kelimesinin bulunması zorunludur. Çekin kayıtsız şartsız belirli bir bedelin ödenmesi için havale içermesi gerekir. Bu nedenle çeke konan faiz koşulu yazılmamış sayılır. Türkiye’de ödenecek çeklerde muhatap ancak bir banka olabilir.

Çekte Ödeme Yeri Neresidir?

Bir banka veya katılım Bankası’ndan başka bir kişi üzerine çekilen ve Türkiye’de ödenecek bir çek yalnızca havale hükmündedir. Çekte ödeme yerinin gösterilmesi icap eder.

Özel bir adres gösterilmemişse muhatabın Ticaret ünvanının yanında gösterilen yer ödeme yeri sayılır muhatabın Ticaret ünvanının yanında eğer birden fazla yer gösterilmişse ödeme yeri ilk gösterilen yerdir. Ödeme yeri hiç belirtilmemişse muhatabın adının yanında da hiçbir yer gösterilmemişse bu defa da muhatabının iş merkezinin bulunduğu yerde çekin ödenmesi gerekir.

Çek Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır?

Çekte düzenleme günün bulunması şarttır. Üzerinde birden daha fazla düzenleme tarihi bulunan çek geçersiz sayılacaktır ve çek görüldüğünde ödenir. Çekte düzenleme yerinin de gösterilmesi gerekecektir. Düzenleme yeri gösterilmemiş olan çek düzenleyenin adı yanında yazılı olan yerde düzenlenmiş sayılır.  Düzenleyenin adı yanında da bir yer gösterilmemişse çek geçerli olmayacaktır.

Çek Düzenleme Nasıl Olmalıdır?

Birden fazla düzenleme yeri gösterilmesi halinde ise senedin çek vasfı yoktur. Çekte çeki düzenleyen kimsenin imzasının bulunması halinde çek geçerli olacaktır. Düzenleyenin ad ve soyadının yazılması şart değildir. Bunların hiç yazılmamış olması ya da hatalı yazılması çeki düzenleyenin imzası bulunduğu müddetçe önem taşımaz.

Çek Geçmişinin Kontrolü

Çeklerle ilgili tüm süreçler netleştikten sonra çeklerin geçmişini öğrenmek ilgili çekin ve çeki yazanın geçmişteki ticari sicili görmek çeklerle ilgili alınacak önlemlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Burada da Kredi Kayıt Bürosu çeklerin geçmişteki hareket durumunu gösteren findeks raporunu hayata geçirdi. Findeks karekodlu çek ile artık çeklerin geçmişini görmek mümkün olabiliyor. Bu sayede taraflar daha sağlam şekilde ticari hayatlarını devam ettirebilme imkanına sahip olabiliyorlar.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey