Ticari Hayatta Çekler

Çek nedir ve nasıl kullanılır? Karşılıksız çek nedir?

Çek nedir?

Bildiğiniz gibi çek ülkemizde dünya üzerinde yaygın kullanımından farklı olarak vadeli ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle çek özellikle kobilerimizin sermayalerini paylaştığı önemli ve sıkça kullanılan bir ödeme aracıdır. Ülkemiz piyasasında çek kullanımın önemini anlatmak gerekirse

  • Her yıl 20 milyon adet çek kesilmektedir.
  • Yıllık kullanılan bu çeklerin tutarı 800 milyar TL’nin üzerinde bir tutara ulaşmaktadır.
  • Aynı zamanda yaklaşık 120 milyon adet ticaret işlemine aracalık etmektedir.

Başka bir açıdan bakarsak bir çek ortalama 4-5 kez el değiştirmektedir.Yani bir kişinin çektiği bir çek ile 5 ayrı ticari işlem finanse edilmektedir.

Çeki yazanlar ödemeyi taahhüt ettikleri ileri bir tarihi belirtmektedirler.Vadesi gelene kadar çek elden ele devredilebilmektedir.Çeki en son devrelan kişini çeki yazan kişi ile ilgili herhangi bir ticari ilişkisi olmayabilir.Ticaretinizin sonunda alacağınızı tahsil etmek için belkide tanımadığınız bir kişi tarafından imzalanmış bu belgeye güvenmek gerekmektedir.Üstelik kobilerimiz düşük sermayelerle büyük ticari işler yapmaktadırlar.Ancak alacaklarını zamanında tahsil edemezlerse yatırımların ve giderlerini karşılayamayacak borçlarınıda zamanında ödeyemeyecek duruma gelebilirler.Buda birlikte iş yaptıkları diğer kobilerin ödeme düzenini bozabilmektedir.

Çek nasıl kullanılır?

Çek defteri her kişiye verilmez. Bankalar, ticari itibarı yüksek kişilere, her bir yaprak için 5-6 tl değerinde boş çek defteri verirler. Çek defterine sahip bir kişi, herhangi bir ticari amaç yada sebepsiz olarak başka bir kişiye çek yazabilir.

Çek yazılırken, üzerinde düzenlenme tarihi, ödeme tarihi, tutarı, düzenleyen kişinin imzası ve düzenleme yeri bulunmak zorundadır.

Eğer çek üzerinde alacaklı kişi ismi belirtilebilir yada isimsiz olarak (hamiline denilir) düzenlenebilir.

Çeki alan kişi, vadesi geldiği zaman, çekin düzenlendiği bankaya yada başka bir bankaya giderek ödemeyi tahsil eder. Eğer ödeme için başka bir bankaya gidilirse tahsilat süresi bir kaç gün uzayabilir.

Karşılıksız çek nedir?

Çekler, bankaya ibraz edildiği tarihte işleme alınır ve banka, çek sahibinin hesabını kontrol ederek eğer hesapta para varsa çekin ödemesini gerçekleştirir. Eğer çeki düzenleyen kişinin hesabında para yok ise yada kısmi olarak yetersiz ise bu durumdaki çeke karşılıksız çek denir.

Bu büyük rakamların,harcadığımız emeklerin,yaptığımız güzel işin içinde kobilerimizi zor duruma düşürebilecek bir husus olarakta önümüze karşılıksız çek çıkmaktadır.Karşılık çek 2017 yılında %2.2 oranında gerçekleşmiştir.Bu oran küçük gibi görünsede çok önemlidir.Çünkü bir çek 4-5 kez el değiştirebilmektedir ve 4-5 işi finanse etmektedir.Çeklerin ödenmemesi durumunda çekleri yazanlarında çek sicillleri bozulmakta ve ticari itibarları yara alamaktadır.Bu yönüyle çek ticari itibarı bir başkasına emanet etmektir.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey