KALİTE BELGELERİ

CE Belgesi Tanımı ve CE Belgesi Logosu

İşletmelerin belirli standartta olduğunu göstermesi ve uluslararası standartlarda çalışmalar gerçekleştirebilmesi için gerekli olan belgelerden bir tanesi de CE belgeleridir. CE belgeleri işletmelerin belirli standartlarda olduğunu göstermesi açısından işletmelerin bu tip belgelere sahip olması her zaman avantaj sağlayacaktır. Bu yazımızda da CE Belgesi nedir? CE Belgesinin tanımı ve CE belgesi tam olarak neyi ifade eder gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

CE Belgesi Tanımı

CE Harfleri Fransızca “Conformité Européenné”, İngilizce “Conformity of Europe”, Türkçe “Avrupa Normlarına Uygunluk” sözcüklerini ifade etmektedir.

Birçok üründe görülebilen bu CE işareti aslında tüketiciler için değil, yetkililer için ürünün güvenli olduğunu gösteren bir işarettir. Bir ürünün CE Belgesine sahip olması o ürünün Avrupa Birliği içerisinde serbestçe dolaşabilmesini sağar. CE işareti ürünün sağlık, güvenlik ve emniyet şartlarına uyduğunu belirtir semboldür. Bir nevi ürünler için pasaport da denilebilir. Yani CE resmi ve tüm AB ülkelerinde geçerli bir işarettir. Ancak bu işaret ürünün kaliteli ya da garantili olduğunu göstermez. Yalnızca kalitenin başladığı noktadır. Çünkü bu belgeye sahip olmayan ürünler emniyetsiz olarak kabul edilir. Bu nedenle piyasaya arz edilmelerine izin verilmez.

CE Logosu

ce_logosu

CE logosu tam olarak neyi ifade eder?

  • Ürünün insan sağlığını tehdit etmediğini
  • İnsan eminyetine göre üretildiğini
  • Çevreye zararının olmadığını
  • Ürünün enerji tasarrufu yaptığını ifade eder.

CE logosu Avrupa Birliğine üye olan tüm ülkelerde zorunludur. Ayrıca, Avrupa Birliği uyum sürecinde olan ülkelerde de zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle 1 Ocak 2004’ten beri Türkiye iç ve dış pazarında da zorunludur.

CE İşareti, bir kalite markası değildir. CE İşareti, herhangi bir yerden alınan marka olmayıp, imalatçı tarafından ürüne yapıştırılır. Ancak, ürünün CE’yi hakettiğine dair testlerin teknik dosyaları firmalara yaptırılır ve ürünün piyasa denetimi kamu kuruluşlarınca yapılır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey