SÖZLEŞMELER

Çalışma Bakanı Cevaplıyor: Taşeron Sisteminde Feragat ve Sulh Sözleşmesi Nedir?

Bu yazımızda özellikle son dönemin tartışma konularından birisi olan kamuya alınacak taşeron işçilere imzalatılan sözleşmelerden bahsedeceğiz. Özellikle Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu çok konuşulan konuya özel bir tv kanalına verdiği röpörtajında cevap verdi. Çalışma Bakanının kendi ağzından taşeron işçi sözleşmeleri konusunda bilgilendirme yapacağız.

Son dönemde kamuoyunda çokca tartışmalara sebep olan Feragat ve sulh sözleşmelerini Çalışma Bakanı Sarıeroğlu Cevaplandırıyor;

Kadroya geçiş ile alakalı olarak en bilinen konu karayollarında gerçekleşen kamuya geçiş davası süreci sonrasında kadroya geçiş işlemimiz bulunmaktaydı. Aynı şekilde sulh sözleşmesi neyse aynı şekilde şekilde uygulanacaktır.

Taşeron Konusunda En Önemli Problerden Birisi Muaza Davaları

Taşeron konusunda muaza davalarının geçmişte sıklıkla karşılandığını belirten Sarıeroğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

“Taşeron konusunda geçmişte yaşadığımız en önemli sorunlardan bir tanesi muaza davalarıdır. Çalışanların kadroya geçiş ile alakalı olarak açtığı birtakım davalar söz konusudur. Şu anda kadroya geçiş ile ilgili gerçek değiştiği için bununla ilgili olarak karşılıklı olarak sadece bizler devlet olarak kamuya açılan davalarla alakalı olarak ortaya çıkan durumlar ile ilgili konuları bir sözleşmeyle imza altına alıyoruz.” dedi.

Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Sarıeroğlu devam eden sürecin geçmişte de sıklıkla yapıldığına vurgu yaptı.

“Daha önce sendikalarla bu işlemler yapılmış ve biz bunu şu anda işçilerimiz rızası ile gerçekleştiriyoruz.  Artık bu da yine işçilerimizin kendi tercihine kalmıştır biz bu imkanı sağlıyoruz  işçilerimizin hakları vardı ve birçok konuda bir geriye gidiş söz konusu değildir. Hukuken de haktan feragat diye bir şey de olamaz bu genel hukuk ilkesidir.”

Kıdem Tazminatının Yanması Gibi Bir Durum Söz Konusu Olamaz

“Kıdem tazminatları yanıyor devlet bunu hiçe sayıyor gibi bilgiler tamamen asılsızdır. Kıdem tazminatı iş kanunda düzenlenmiş bir husustur. Bizim kıdem tazminatı ile alakalı  bir değişiklik yapma gibi bir durumun söz konusu olamayacağı için biz bunu KHK da yer vermedik. Zaten iş kanununda ilgili olarak taşeronlarımız 4857 maddeli iş kanuna bağlı olarak çalışacaklar.

Bu anlamda son çalıştıkları işyerindeki kıdemleri geçiş yaptıkları esnada kamuya geçecek. Kıdem tazminatı almaya hak kazanma ile ilgili olarak kadrolu işçisi olduklarında ve durumu ortaya çıkmasının yanında geçmişteki son çalıştıkları idaredeki geçiş yaptıkları süreleri o zaman ki kıdem tazminatı verileceği zaman yani gelecekte böyle bir durum oluştuğunda tabi ki eski hakları dahil edilecek.

Bunun aksi tartışılamaz bile. Şu anda doğan hak da yok. Süreç şu anda geçiş aşamasında ve çalışmaların devam ettiği bir süreçdeyiz, gelecekte emekli olduklarında veya farklı bir durum olduğunda kıdem tazminatı gündeme gelecek. Dolayısıyla işçilerin kıdem tazminatı hakları her zaman saklı olacaktır.”

Taşeron İşçilerin Yıllık İzinleri de Aynı Şekilde Korunacak

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu kıdem tazminatının ardından yıllık izinlerle ilgili olarak da taşeron işçilerin herhangi bir kayıpları olmayacağını ve bu hakların saklı tutulacağına da ekleyerek açıklamalarını sonlandırdı.

“Yıllık izinler ile ilgili olarak ise geçmişteki geçmeden önceki kıdemleri hesaba katılarak süreler işçilere verilecek.

Özetlemek gerekirse kıdem tazminatı ve yıllık izin hakları geçiş yapacak taşeron işçiler de saklı bir hak olarak bulunacaktır mevcut haklardan geriye gidiş bulunmamaktadır.”

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey