HUKUK HİZMETLERİİNSAN KAYNAKLARI

Çalışanlara Yapılan Ücret Ödemeleri Nasıl Olmalı?

İşçiler ve işletmeler arasındaki ihtilafı konulardan bir tanesi de ücret ödemeleri. Çoğu zaman yaşanan ekonomik sıkıntılar veya iş yaşamanın getirdiği tahmin edilemez veya öngörülemez konular zaman zaman işverenin işçisine ödemesi gereken ücretini sarkmasına veya ödemesini sebebiyet verebilir Bu yazımızda da özellikle işçi ve işveren arasında ücret ödeme ihtilafı nın hem işveren hem de işçi tarafındaki genel yapısını anlatmak istedik

Ücret Ödeme Standartları

Çalışanların neredeyse tamamı için ücretleri tek geçim kaynağı maaşlarıdır. İnsanlar hayatlarını planlayabilmeleri için elde edecekleri gelirleri önceden bilmeye ve ödenme zamanı geldiğinde gecikmeksizin bu geliri elde etmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Ücretin en önemli gelir kaynağı olması kişilerin hayat planlarındaki önemi ücretlerin zamanında ödenmesi gerekliliği ücretin yasalarda özel olarak korunması sonucunu doğurmuştur Nitekim ücret ödemelerinde farklı dönemler belirlenebilir ancak ücretin çok sık ödenerek işçi tarafından hemen harcanmasına önüne geçmek ve de çok aralıklı ödenerek işçinin uzun süre ücretsiz çalışmasını engellemek için ücret ödeme dönemleri sınırlandırılmıştır. Kanuna göre yüksek hem erken haftada bir en geç halde bir ödenebilir.

Dolayısıyla işveren çalışanın ücretinin iki ayda bir ödeneceğini söyleyen bir düzenleme yapamaz ücretin ayda bir ödeneceğini karar verilmesi halinde işveren ödeme yapacağı ayda önceki ayda ödeme yaptığı tarihten daha ileri bir günde ödeme gerçekleştiremez.

Örneğin bir önceki ay ücret ayın 8’inde yatırılmazsa bir sonraki ay ayın 8’inde en geç ücret ödenmiş olması gerekir.

Çalışan Ödemelerini  Yapmayan İşletmelerin Sorumlulukları

Ücreti ödenmeyen çalışana çalışmaktan kaçınma hakkı tanınmıştır. Ücreti ödenmeyen çalışan iş yerine gelip ona işleri yapmama hakkına sahiptir Ancak ücretim ödenmedi ilk gün çalışmayı bırakmanın kötü niyetli bir davranış olacağı düşünülerek buna sınırlama getirilmiştir.

Işçiler ancak 20 gün boyunca ücretleri ödenmezse 20. günün sonunda çalışmaktan kaçınma hakkına sahiptir. Ücretin içinde hem temel ücret hem de hücre tekeri sayılan prim ikramiye yol ve yemek yardımı gibi yardımlar ile Fazla çalışma ücretleri de dahildir Bunlardan herhangi birinin ödeme zamandan itibaren 20 gün boyunca ödenmemesi halinde çalışan çalışmaktan kaçınma hakkına sahip olacaktır.

Gününde ödenmeyen ücrete faizde Talip edilebilecektir ücrete uygulanan faiz yasal faiz den daha yüksek olan mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı Hatta bu ücret toplu iş sözleşmesinden kaynaklanıyorsa Bu kez de daha da yüksek olan işletme kredilerine uygulanan en yüksek faiz uygulanacaktır Ancak bu faizlerin istenebilmesi için işverenin temerrüde düşürülmesi gerekmektedir bunun içinde ücretin ödenmesi için işverene ihtar çekilmesi zorunludur.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey