SÖZLEŞMELER

Çalışanlar için Sözleşme Yenileme Maddesi

Sözleşme yenileme maddeleri genel olarak mevcut sözleşmenin bitiminden sonra sözleşmenin devam edip etmeyeceği ile ilgili hükümleri içermektedir. Sözleşmelerin devam edip etmeyeceği veya hangi süre ile devam edeceği sözleşmede önceden belirtilen hallerle mümkün olacaktır. Sözleşme yenileme maddeleri ile ilgili olarak genel bilgiler ise aşağıdaki gibidir.

Çalışanlar için sözleşme yenileme nasıl olur?

  • Belirli süreli iş sözleşmeleri yapısı gereği en fazla bir kere uzatılması mümkündür. Taraflar arasında yapılacak sözleşmeler ancak esaslı neden durumu var ise bir defadan daha fazla uzatılması mümkündür.
  • Belirli süreli iş sözleşmelerinde sözleşme bittiği tarihten itibaren sözleşme uzaması ile ilgili bir madde yoksa ve taraflar sözleşmeden doğan sorumluluklarını devam ettirirlerse sözleşme bir yıl daha uzar ve belirli süreli iş sözleşmesi olarak devam eder.
  • Belirli süreli iş sözleşmelerinde karşılıklı her iki tarafın da rızasının olması gerekmektedir. Taraflardan birisi belirli süreli iş sözleşmesinin uzamasını istemezse sözleşme uzamayacaktır.

calisanlar-icin-sozlesme-yenileme

  • Sözleşme süresinin uzamasıyla ilgili olarak sözleşmede belirli bir tarihten önce bildirim yapılması zorunluluğu var ve bu süre içerisinde bildirim yapılmamışsa belirli süreli sözleşme kadar sözleşmenin uzaması durumu söz konusudur. (sözleşme dört yıllık yapılmışsa ve örneğin 1 ay önce bildirim yapılması maddesi eklenmiş ve bu süre içerisinde taraflar bildirim yapmamışsa sözleşme süresi yine dört yıl olarak otomatik şekilde uzayacaktır.)
  • Sözleşmede herhangi bir bildirim şartı olmaksızın ve belirli bir süreli sözleşmeyse sözleşme bitiminden sonra süresiz sözleşme maddeleri geçerli olmaktadır.
  • Belirli süreli iş sözleşmelerinde sözleşmenin bitiminden sonra kıdem tazminatı hakkı talep edilmesi mümkün değildir.
  • Sözleşmede aksi bir madde yoksa veya farklı bir sözleşme maddesi yoksa belirli süreli iş sözleşmeleri bildirim yapılarak fesh edilemez.

Sözleşme yenileme ve diğer hukuki konularda danışmanlık almak isterseniz aşağıdaki iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey