HUKUK HİZMETLERİİNSAN KAYNAKLARI

Çalışan Mesai Sürelerinde Nelere Dikkat Edilir?

Çalışan Mesai süreleri konusu yine daha önceki fazla mesai nedir? Konusunda da değindiğimiz gibi işçi işveren arasında aynı zamanda kanun-işçi-işveren üçgeninde çok tartışılan konular arasındaki yerini alıyor.

Bu yazımızda özellikle çalışan mesai sürelerinin neler olduğu Çalışma Bakanlığının bu konuda yaptığı denetimler fazla mesai standartlarına riayet edilip edilmediği, çalışanların çalışma saatlerini ölçebilmek için yeni yöntemleri hayata geçirdiği gibi konular değineceklerimizin sadece küçük bir kısmı. Detaylar için yazımıza bekliyoruz.

Çalışanların mesai süreleri

Çalışanların mesai süreleri, haftalık bazda iş yerinde geçirdikleri süreler son dönemde sıkça tartışılan konular arasında yerini almış durumda.

Özellikle Çalışma Bakanlığı’nın yapmış olduğu denetimlerde de müfettişler genellikle çalışma sürelerine riayet edilip edilmediğini büyük bir titizlikle inceliyorlar. Bir işçinin yaptığı fazla çalışmanın işveren tarafından takip edilmesi gerekiyor. Bunun için çoğu işyerinde çalışanın çalışma süresini belirlemek için puantaj kayıtları tutulur ve ileride doğacak ihtilafları engellemek adına bu puantaj kayıtlarına imza alınır.

http://www.kucukisletmeler.com/calisan-mesai-surelerinde-nelere-dikkat-edilir/

İşletmeler için kart okuyucuları

Günümüzde işletmelerin ulaştığı hacimler de çalışanların hem çalışma saatlerini hem de fazla mesai/fazla çalışma sürelerinin takibinin güçlüğü ortaya koymaktadır. Bu nedenle birçok işletme işyerlerine kart okuyucuları koymuştur. Çalışanların çalışma süreleri bu çerçevede denetlemeye çalışıyor, çalışan işe girerken kartını okutmak da çıkarken de kartla iş yerinden çıkmak  durumda. Çalışan kart okuyucuları sayesinde çalıştığı süreyi  belgelemektedir.

Kart okuyucuları tek başına delil oluşturmuyor

Yargıtay işveren tarafından tutulan elektronik kayıtları tek başına yeterli bulmamaktadır. Yani çalışanın lehinde veya aleyhinde karar verilmesi için elektronik kayıtlar yeterli değil. Yargıtay ve diğer iş mahkemeleri tüm bunlara (kart okuyucuları, elektronik olarak çalışma saatini belgeleyen diğer enstrümanlar) ek olarak aynı zamanda çalışanın konu hakkındaki beyanını da dikkate alınmasını aramaktadır.

Kart kayıtlarının dışında mail yazışmaları da dikkate alınıyor

Kart basma yöntemi çoğu zaman doğru sonuçlar versede iletişim çağında işin iş yerleri dışında taşması bilinen bir gerçektir. Çalışan iş yerinin fiziksel mekânının dışına çıkmak da ve çalışmasına yolda hatta evde bile sürdürebilmektedir. Bu durumu göz önüne alan yargı kart kayıtlarının dışında mail yazışmalarını hatta telefon görüşmelerini daha iyi incelemekte ve çalışanın iş yeri dışında da kanaat getirirse çalışma süresini yazışma ve görüşmelerin yapıldığı saatlere kadar uzatabilir

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey