İNSAN KAYNAKLARI

Çalışan Memnuniyetsizliğini Anlamanın Yolları

Bir iş yerinde çalışanlar için memnuniyet, huzur vb konular her zaman çalışanlar için önemli olmuştur. Çalışan memnuniyetinin veya memnuniyetsizliğinin de her zaman iş performanslarına etkileri net bir şekilde gözlemlenmektedir. Bu yazımda da özellikle çalışanlar ne gibi memnuniyetsizliklerle karşılaşır ne gibi sorunlar ortaya çıkar ve bu sorunlar nasıl çözülebilir gibi konulara değineceğiz.

Çalışan Memnuniyetsizliğini Anlamak için Anketler Yapın

Çalışan Memnuniyetini ölçmek için yapılan anketlerin sonrasında yapılması çok önemli olan diğer bir konu anketin devamı niteliğinde olan derinlemesine görüşme süreçleridir. İlgili derinlemesine görüşme süreçleri için kurumlarda anket sonrasında ortalama 4-5 başlıkta anket sonuçlarını incelemek için ekipler kurulur. Buradan çıkan sonuçlarla gerçekten çalışanın ne demek istediğini daha iyi ifade etmektedir.

Diğer bir taraftan anketlerin ne zaman yapıldığı çok önemlidir. Kurumun daha stabil olduğu ve yine yıllık aynı dönemleri temsil eden zamanlara konulmalıdır. Aksi durumda yıllar geçtikçe kurumla ilgili bu bilginin bir değer olarak ölçümlenebilmesi yine buradan çıkan sonuçlara göre ilgili kişilere hedef verebilmek çok sağlanamaz. Kurumun gelişmesi için yıllık anket sonuçlarının birbiriyle karşılaştırılabilir olması gerekmektedir.

Çalışan Memnuniyet Anketlerinde çıkan sonuçlarla “Üzüm Yemek ve Bağcıyı Dövmek” arasındaki ince çizgi anlaşıldıktan sonra (gerçekten çalışanlar patronlara, yöneticilere ne söylemek istemiş!) kurumun çalışanlarının dahil olduğu aksiyon komiteleri kurulmalıdır. Bu komitelerin bir çalışma prensipleri olmalı ve anket sonuçlarının aksiyonları uygulamadırlar.

Çalışanın Memnuniyetsizliğinin Önüne Geçmek için Kapınızı Hep Açık Bırakın

Kurum içerisinde olması gerekli tüm süreçler işliyorsa tabiki de çalışanların memnun olup olmadıklarını anlayabileceğiniz ortamları da oluşturuyorsunuz demektir. Çalışanların dinlendiği, kapıları açık yöneticilerin olduğu daha yalın yönetim kademelerinin olduğu ortamlarda zaten bunu destekliyorsunuzdur. Kurumun ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş bir Performans Sistemi Uygulaması yine Kurumsal İç ve Dış İletişim araçları kurumlardaki bu tarz uygulamalar için çıktılar sağlamaktadır.

Tüm bunlara rağmen Çalışan Memnuniyetini ölçmek için anket ve birçok yöntem uygulanarak bu süreç kesinlikle yapılandırılmalıdır. Odağı yalnızca Çalışan Memnuniyeti olan bir uygulama her konuda olduğu gibi doğru bir şekilde yapılandırılırsa kurum-çalışanlar için yüksek bir farkındalık ve gelişim olanağıdır.

Detaylı bilgi için formumuzu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

 

Etiketler
Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey