İNSAN KAYNAKLARI

Çalışan Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

İş yaşamının en önemli parçalarından bir tanesi de çalışanlardır. Çalışanlar bir işletmenin gidişatını etkileyen birincil faktörler olması sebebiyle çalışanların verimli kullanılması bu aşamada önemli hale geliyor. Bir çalışanın verimli şekilde çalıştırılabilmesini ise ancak çalıştığı iş yerinden memnun olması durumunda sağlamak mümkün olabilecektir. Bu yazımızda ise çalışandan maksimum verim alabilmek için nasıl memnun edilebileceği konusunda işletmeleri bilgilendirmek istedik.

Ücret Kadar İletişim de Önemli…

Çalışanların en memnun olmadıkları konu genelde ücretlendirme hakları olmakla birlikte ilgili konu bir hijyen faktör olduğu için bunun dışındaki konulara baktığımızda; iletişim, stresli çalışma ortamları, yönetim tarafından anlaşılamamak, çalışanın kendisini iş yerine girme koşulları dahilinde gerçekleştirememesi, verilen sözlerin tutulmaması, kurumun yarattığı önemli bir değişimi iyi anlatamaması gibi maddeler ilk sıralarda gelmektedir.

Çalışanlarda Memnuniyet Nedir? Memnuniyet Nasıl Sağlanır?

Çalışanlarda Memnuniyet; Kuruma ne kadar bağlı olduklarını ve çok genel anlamda orada çalışmaktan ne kadar mutlu olduklarını gösterir.  Çalışanlarda Memnuniyeti ana başlıkta bir cümle ile ifade edebilirken bunun kurum tarafından nasıl sağlanacağı daha ayrıntılı ve çok geniş bir kapsamlı konudur. Bu nedenle nasıl sağlanır tarafında bazı başlıklarda konunun kurum tarafından incelenmesi ve olması gerektiği hale getirmesi gerekmektedir.

 1. Kurumun Fiziksel Çalışma Koşulları,
 2. Vizyon ve Misyon,
 3. Üst Yönetim/Patron Yönetim Şekli,
 4. Çalışanın Bağlı Olduğu İlk Yönetici,
 5. Kurumsal Dış İletişim
 6. Kurum İçi İletişim,
 7. Adalet v.s. gibi Kurum Değerleri,
 8. Kurumun Repitasyonu / İmaj
 9. İş Tatminkarlığı,
 10. Çalışan Kariyer Olanakları,
 11. Performans Sistemi,
 12. Ücretlendirme,
 13. Sosyal ve Yan Haklar,
 14. Çalışma Koşulları,
 15. İş ve Özel Hayat Dengesi,
 16. Kişisel Gelişim Olanakları,
 17. Takdir Sistemleri,
 18. İş Süreçleri, Akışlar, Prosedürler,

Ayrıca çalışanlarda memnuniyetsizlik neden oluşur ve oluşabilecek memnuniyetsizliklerin önüne nasıl geçilebileceği konusunda bilgi edinmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Detaylı Bilgi almak için formumuzu doldurmanız yeterli olacaktır.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Etiketler
Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey