İNSAN KAYNAKLARI

Çalışan İletişiminde Yaşanabilecek Muhtemel Sorunlar 

Önceki yazımızda çalışanlar arası iletişimin tanımını yapmış ve çalışanlar arasındaki iletişimde ne gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise ise çalışanlar arasında ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz ve bu sorunları nasıl çözeriz gibi konulara değineceğiz.

Çalışanlar arasındaki iletişimde yaşanabilecek muhtemel sorunlar nelerdir?

Çalışanlar arasında iletişimde yaşanabilecek muhtemel sorunların başında; anlaşılamamak, güven ortamının oluşmamış olması, iletişim sorunları karşısında yapılacakların net olmaması gibi konular gelmektedir.

Çalışanların arasındaki iletişim sorunlarının çözümü konusunda tavsiyeler nelerdir?

Çalışanlar arasındaki iyi iletişim için ilk önce kurumun liderlerinin bu konuda adımlar atması gerekmektedir. Kurumun İletişim prosedürünün uygulanmasına en tepeden başlanması en uygun çözümdür. İyi örnekler en iyi öğrenme yöntemleridir. Sabahları “Günaydın” la başlamamış bir işyerinde çalışanlar arasında da bunun olmasını, iş yerindeki krizlerin mükemmel bir iletişimle çözülmesini bekleyemeyiz.

Bunun dışında kurumun istediği iletişim şeklini yayacağı birçok platformu kullanmak uygun olur. İletişim Toplantıları, Yıllık Lansman Organizasyonları, Başarıların Kutlanması v.s. gibi uygulamalar bazı örneklerdir.

Çalışanların iletişim sorunlarının çözümü için Performans Sistemlerine entegre bir yapı yine olmazsa olmazdır. Şirketin Temel Yetkinliklerinde iletişime yer verilmeli ve takip edilmelidir. İletişimi artırmak için yapılacak olan Eğitimler, Koçluk Toplantıları ve Görüşmeleri de yine uygulamalar arasındadır.

Çalışanlar arasındaki mükemmel iletişimin işletmelere ne gibi faydaları olur?

Bu öyle bir konu ki ne geliyorsa işletmelerin başına neredeyse iletişimsizlikten geliyor diyebiliriz. Bu nedenle iyi bir iletişim ortamı bir kurum için olmazsa olmaz ve başarının önemli bir anahtarıdır. Faydalarını yazmakla bitiremeyiz. Kurumun gitmek istediği ana hedefi herkese iletmesiyle başlayan iletişim yolculuğu birçok şeyi içine alarak devam eder.

Birlikte yaşayan herkes (ortam bağımsız) birbirleriyle bir şekilde iletişim kurmak-anlaşmak-ifade etmek-anlaşılmak zorundadırlar. İletişim yaşamın gereğidir…

Sonuç olarak;

Her sorunun mutlaka bir çözümü bulunabiliyor. Öncelikli olarak ortada duran konunun tanımını iyi yapabilmek ve ortada bulunan sorunun tanımını iyi yapabilmek önemlidir. Konunun tanımı yapılabilirse ve bu tanımın yapılmasından kaçılmazsa sorunun çözümü de o ölçüde kolaylaşabilecektir. Bu noktada öncelikli olarak yapılması gereken sorunun tanımlanması ve sorunun çözümünde gidilmesi gereken yolun belirlenmesidir.

Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey