Başarılı Kadın Girişimciler

Cafe İşletmeciliğinden Karo Üretimine Songül Vurdunun Hikayesi

Girişimci kadın hikayelerinde bu defa konuğumuz Songül Vurdu.  Songül vurdu kafe işletmeciliğinden karo üretimine geçişini ve girişimci kadınlara tavsiyelerini aynı zamanda bu yolda yaşadığı zorlukları fırsatları ve imkanları anlatıyor. Songül Vurdu’nun kendi ağzından anlattığı girişimcilik hayatını sizlere aktarıyoruz.

Fikir Nasıl Ortaya Çıktı?

Üniversitede okurken bazı atölyelerde çalışıyordum Vitral mozaik yapan Güzel Sanatlar atölyesinde çalışıyordum 1990’da ciddi şekilde çalışmaya başladım 1990 sonlarına doğru üniversiteyi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim Resim bölümünde okudum okul bittikten sonra Cafe açma fikri doğdu.

Küçük bir yer bulduk Kadıköy’de, 3 katlı bu yerin dekorasyonunu yapmak 1,5 yıla yakın bir zaman aldı. Bu dönemde  kafeyi anıtlar kurulundan  tescil etmiş olduk. Bu mekanın zeminlerine 3. sınıf çok kötü seramikler vardı biz bu seramikleri kırık kaldırdığımızda altında eskilerin deyimiyle karo mozaik yani desenli karo çiniler çıktı. Bunları yapanlar var mı Yani bunların aynısını orjinalini yapalım istedik. hem alttakiler kırılmıştı hem de çok kötü bir ürünü olduğundan birçoğu kullanılmaz haldeydi. Bunun üzerine araştırma yapmaya karar verdim kim yapıyor diye araştırdığımda yapan hiç kimsenin olmadığını gördüm.

Songül Vurdu’nun Hayatı Değişiyor

İstanbul Dudullu tarafında düz karo yapan 40×40, 30×30 fabrikalara ürün yapan bir atölye  bulduk. Hayatımın değiştiği noktada burada devreye giriyor yani hayatımı değiştirecek kişiyle burada karşılaştım.  Bayram usta ile karşılaştım. Bayram Usta çok uzun yıllar bu işi yapmış gençlik döneminde. Ben tanıştığımda 75 80 yaşındaydı. Artık bu işi yapan kalmadı dedi. Kendisine elimdekileri gösterdiğimde örneğin karo çini ilk yapan kişi Fransa’da Lafarge fabrikasında bir mühendis o mühendisin ilk yaptığı desenler vardı ve ben bunu müzayededen satın almıştım bu kitabı 4 yıl önce. Benim elimdeki fotoğrafın dökümanları görünce hayretler içinde kaldı benim kalıbım yok dedi ben her şeyi sattım ama eğer bu deseni restoranınızda yaptığınız deseni bulur getirirseniz ben sizin için bu konuyu üretirim dedi.

Bayram Amca çok heyecanlanıyordu gece yarısı arıyordu ve ben bu rengi yaptım ama pek hoşuma gitmedi Yarın farklı alternatifleri de deneyelim mi diye. Biz kendimizi öyle kaptırdık ki artık mekanı düşünmeden Bayram amcaya başka kalıplarda götürmeye başladım ben bir anda modadaki atölyede kalıp yapıp götürdük. Bunun üzerine Bayram amca şunu söyledi bu işi o kadar kaliteli yaptınız ki siz bu işi yapan ben size danışmanlık yaparım benim artık bir şey yapacak gücüm yok dedi. Bizde peki dedik ama üstünde çok durmadık açıkçası çünkü kendi işlerimiz vardı ve çok yoğun çalışıyorduk  ve bu arada biz kafeyi açtık Kadıköy’de.

Karo Üretimi İle ilgili Harekete Ne Zaman Geçmeye Başladınız?

Kafede çok butik işler yapıyorduk mini konserler yapıyorduk edebiyat söyleşileri şiir söyleşileri oluyordu. 3 yıl 4 yıl kadar sürdü bu söyleşiler ve müzik dinletileri çok güzeldi. Ancak bunun dışında üretmeden hizmet sektörünün bana çok uygun olmadığını anladım. Bu üç buçuk yıllık süreçte gelenlerin hepsi “bu taşları nereden buldunuz bunları eskiden vardı bunlar çok kaliteli daha farklı” gibi şeyler söylemeye başladılar. Buradan sonra ufak ufak düşünmeye başladım ya bunları yapan yok neden yapmıyoruz diye düşünmeye başladım.

Küçük bir araştırma yaptığımda bir tek Kuzey Afrika da üretildiğini ve Fransa’ya satıldığını oradan da Avrupa’ya, ancak ağırlıklı olarak Fransa’ya satıldığını öğrendim. Metrekaresi çok yüksekti ve pahalı rakamlardan satıyorlardı. Önce Bayram amcanın desteğiyle makineciler buldum ve makine yaptırdık. Bundan sonraki süreçte artık kafeye ile kurduğum duygusal bağ yavaş yavaş kopmaya başlıyordu. Çünkü ağırlıklı olarak ben üretim yaptığım diğer atölyeye daha fazla gitmeye başladım.

Bir buçuk yıla yakın ar-ge’si sürdü ve makineleri aldık denemeler yaptık çimento, taş tozu boyalar, renklendirmeler, kalıplar derken bir buçuk yıl sonra ilk üretimimizi yaptık.

Yazının devamı niteliğinde olan ikinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey