MUHASEBE

Büyük Defter (Defteri Kebir) Nedir? Büyük Defterde Bulunması Gerekenler Nelerdir?

İsminden de anlaşıldığı gibi, işletmeler için çok önemli olan Büyük Defter, Vergi Usul Kanunun 182. Maddesinde, tutulması zorunlu defterler arasında sayılmıştır. Aynı zamanda büyük defter işletmelerin önemli sayılan defterleri arasında sayılmaktadır. Bu yazımızda da Büyük defterin tanımını yaparak büyük defterde bulunması gerekenler ve büyük defterin temel görevlerinin neler olduğu gibi konulara değinerek büyük defteri daha fazla anlamaya çalışacağız.

Büyük Defter Nedir?

Büyük Defter, işletmeye ait tüm muhasebe kayıtlarının, ayrıntılı olarak kayıt edildiği bir ticari defterdir. Muhasebe kayıtları, sınıflandırılıp, fonksiyonel olarak Büyük Defterde tek tek ve ayrıntılı olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlardan elde edilen rakamlar, işletme için önemli rakamlardır. İşte bu yüzden, Büyük Defter, muhasebenin sağlıklı yürümesi için çok önemli bir kaynaktır.

Büyük Defterde Olması Gerekenler

Büyük defterde aşağıdaki beş madde de yazılanlar,  yazılması olmazsa olmaz maddelerdir.

  • Hesap ismi,
  • Yevmiye Defteri kayıt tarihi,
  • Yevmiye defteri madde numarası,
  • Borçlu veya alacaklı tutar,
  • Açıklama.

Büyük Defterin Görevi

Büyük Defterin en temel görevi, işletmeye ait muhasebenin kapsamlı bir görüntüsünü göstermektir. Başka bir bakış açısı ile anlatmak istersek, işletmenin muhasebesel haritasını Büyük Defter oluşturur. Bu görüntünün netliği / haritanın sınırları, kayıtların sistemli ve düzenli yapılması ile oluşur. Sistemli ve düzenli kayıtlar, sistemli bir muhasebenin temelini oluşturmuş olur.

Defteri Kebir, kapanış onayına tabi olmadığı gibi; onay yenileme işlemi ile de yaprakları yeterli büyük defterler, yeni hesap döneminde kullanılabilir.

Bilgisayarda kullanılan muhasebe programları, muhasebe kayıtlarını sistemden direkt almakta ve Büyük Deftere kayıt etmektedir. Böylece, Büyük Defter, bilgisayarda kullanılan muhasebe programlarında, arka planda kendiliğinden yazılmış olur.  Bundan dolayı Mali Müşavirler için,  bilgisayar ortamında Büyük Defter tutmak, Fiziki ortamda Büyük Defter tutmaktan daha kolay bir yöntemdir.

Son Söz Olarak

Özetle;  Büyük Defter, bir işletmenin tüm ticari belgelerinin ayrıntılı kaydının alındığı, işletmenin “ ayrıntılı yaşamsal “  görüntüsüdür.

Aynı şekilde isterseniz Envanter defteri ile ilgili yazımzı inceleyerek envanter defteri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Büyük Defterinizin doğru kayıt altına alınması ve büyük işleriniz olması dileğiyle…

Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey