GÜNCEL KONULAR

Brexit’in İşletmelere ve KOBİ’lere Etkileri

İngiltere için yapılacak referandum ve bu referandumun Avrupa Birliğine olan etkileri uzun süredir hem ekonomi hem de siyasi çevrelerce konuşulmakta değerlendirilmektedir. Çevreler tarafından dile getirilen Avrupa Birliğinden çıkış ve bu çıkışın hem olumlu hem de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ülkemiz açısından da aynı şekilde İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması veya kalması durumunda iki farklı senaryo gündeme gelmektedir. Bu yazımızda özellikle Brexit’in ülke ekonomisine olan etkileri dolayısıyla da işletmelere ve Kobilere olan etkilerini araştırıp yorumlamak istedik.

Brexit’in Kobilere Etkileri

Brexit (Britain Exit) ile ilgili olarak ilk tahmin İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması halinde doların 3 TL (güvenli liman arayışları sonucunda dolara yöneliş beklenmekte) dolaylarında seyretmesi beklentisi. Doların 3 TL olması durumunda ise iç pazarda bir durgunluk ve yatırımların dolar ağırlıklı olacağı bekleneceğinden ekonomide olumlu havanın yansımayacağı sonucuna varabiliriz. Bu durumda özellikle Kobi ve Küçük İşletmeler, Esnaf için zor günler geçirileceği ön görüsünde bulunulabilir.

Brexit’in Dış Ticarete ve İhracatçılara Olan Etkileri

Tam tersi bir senaryoda ise yani İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkmaması durumunda ise özellikle dolarda sınırlı da olsa bir düşüş beklenmekte böyle bir durumda ise sermayenin güvenli liman olan dolara yönlenmekten ziyade ticari hayata ve yatırımlara yönlenmesinden dolayı sektörde hareketlilik beklenmekte.

Özellikle ihracatçı firmalar için de iki farklı durumdan bahsedebiliriz. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması durumunda Avrupa Birliğindeki ekonomik istikrarsızlık ticari ilişkilerin yoğun olması sebebiyle ihracatçı işletmelerimizi de negatif etkileyecek Avrupa Birliğindeki ekonomik kriz hizmet ve ürün alımlarını negatif etkileyecektir.

Tersi yani Brexit olmaması durumunda ise mevcut durum devam edecek aynı zamanda Avrupa Birliği’nin güvenirliği test edilmiş ve bu testten daha güçlü çıkacağı için ekonomik açıdan da pozitif bir tablo ortaya çıkmış olacak. Böylece ihracatçılar için mevcut potansiyelin devamı ve artışı da söz konusu olabilecektir.

Türkiye’nin Almanya’dan sonra en fazla ihracat yaptığı ülke olan İngiltere aynı zamanda dış ticaretimizde fazla verdiğimiz tek Avrupa ülkesi olduğu da dikkatleri çeken konulardandır.

Sonuç Olarak İngiltere ve Türkiye arasında 17 milyar dolara yakın ticari hacim olduğunu düşündüğümüzde Brexit in oluşmaması hem ülkemiz ekonomisi hem de İngiltere ekonomisi açısından daha pozitif bir tablonun oluşacağını belirtmekte fayda var.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey