MUHASEBE

Bono ve Senetlerde Karekod Dönemi Başlıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı karekodlu çeklerde yapıldığı gibi bono ve senetlerde de karekod sistemine geçiyor.

Teknolojinin Hayatımıza Getirdikleri

Tekonolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımız giderek daha fazla kolaylaşmaya başladı. Tekonolojinin gelişmesi başta sağlık, taşımacılık, bilişim gibi alanlarda hayatımızı etkilemeye başladı. İnsalık teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem maliyet açısından hem de zaman açısından büyük avantajlar sağlamış oldu.

Çeklerde Yaşanan İtibar Kayıpları

Teknolojinin gelişmesi aynı zamanda ticari hayatta da bazı kolaylıklar sağlamaya başladı. Özellikle çek kullanımları bunlara gösterilebilecek en önemli örneklerden bir tanesi olarak gösterilmekte. Geçtiğimiz yıllarda özellikle ticari hayatta yaşanan karşılıksız çek vakaları hem çeklerin itibarını zayıflattı hem de alıcı ve satıcı arasındaki güveni sarsmaya başladı. Tam da bu noktada teknoloji devreye girerek ticari hayatı hem daha kaliteli hale getirmiş oldu hem güveni tesis etti diyebiliriz.

Karekod Teknolojisinin Çeklerde Kullanımı

Ticari hayatta en sorunlu olan alanlardan birisi de çek kullanımlarındaki sorunların fazlalığı. Bu aşamada karekodun da devreye girmesiyle önemli ölçüde kendisine itibar kazandıran çek piyasa daha fazla kullanılır hale geldi ve karşılıksız çek sayılarında önemli düşüşler yaşandı. Karekod ile birlikte karşılıksız çek sayısında düşüş haberimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Karekod Öncesi ve Sonrasında Çeklerin Durumu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci yaptığı basın toplantısıyla özellikle karekod kullanımının öncesindeki çeklerin durumu ile karekod kullanımının sonrasında yaşananları sayısal veriler halinde basın mensuplarına açıkladı. Bakan Tüfenkçinin basına ilettiği veriler şu şekilde;

“2016 yılında bankalara ibraz edilen ve toplam tutarı yaklaşık 708 milyar lira olan, 21 milyon 191 bin 209 adet çekin 27 milyar lira tutarındaki 778 bin 370 adedi karşılıksız çıkmıştır. 2017 yılında ise, bankalara ibraz edilen ve toplam tutarı yaklaşık 784 milyar lira olan 19 milyon 897 bin 605 adet çekin, 17 milyar lira tutarı karşılıksız çıkmıştır.

2017’de ibrazında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tüm çeklere oranı hem adet olarak hem de tutar olarak yüzde 2,2 olmuştur.

Karekodlu çek sistemi sayesinde karşılıksız çek oranının bir önceki yıla oranla adet olarak yüzde 44, tutar olarak yüzde 38 azaldığını görüyoruz. Bugün itibarıyla 100 bine yakın çekin sorgulandığını görüyoruz ama bu yeterli değil.”

Çekde Yaşanan Başarının Ardından Bono ve Senette Karekod Dönemi

Çekde kullanılan karekod’un başarılı sonuçlar vermesi hem karşılıksız çekde düşüş sağlanması çeke itibarını geri kazandırmış oldu. Çekte yakalanan başarının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci “Bonoyla ve senetle ilgili karekodlu çek sistemine benzer bir yapıyı oluşturma adına bakanlığımız ve Bankalar Birliği bir çalışma yürütüyor. 2018 yılı içinde bu çalışmayı nihayetlendirerek sizlerle paylaşacağız” Şeklinde açıklama yaparak yeni dönemde bono ve senetlerde de karekod uygulamasına geçileceğini duyurmuş oldu.

Ticaretle Uğraşan Tüm Tarafların Ortak İsteği

Çalışma Bakanı basın toplantısında yaptığı açıklamada ticaretle ilgili olan tüm STK, kurum ve kuruluşların kendilerinden ortak beklenti içerisinde olduklarını vurgulayarak özellikle karekod da yapılan çalışmanın bono ve senet gibi diğer ticari ensturumanlarda da kullanılması gerektiğine dair bildirimler aldıklarını belirterek çalışmaya başladıklarını iletti ve açıklamanın devamı şu şekilde netleşti.

Esnaflarımızın, tacirlerimizin, odalarımızın, sanayicimizin bizden bir talebi daha var. ‘Çeke bir itibar getirdiniz ama senetler, bono hala açık kaldı, bu alanda da ticaretin güvenli hale getirilmesini istiyoruz.’ dediler. Bizler de arkadaşlarımız talimat verdik. İnşallah bonoyla ve senetle ilgili karekodlu çek sistemine benzer bir yapıyı oluşturma adına bakanlığımız ve Bankalar Birliği çalışma yürütüyor. 2018 yılı içinde bu çalışmayı nihayetlendirerek, sizlerle paylaşacağız. Bono ve senete de bir itibar kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili düzenlemeleri de en kısa sürede paylaşmış olacağız.”

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey