IT ve TEKNOLOJİYATIRIM REHBERİ

Blockchain nedir ?

Bitcoin‘in ardından son dönemin popüler konusu olan blokchain’in neler olduğu konusuna ve detaylarına yazımızda değineceğiz.

Blokchain Nedir?

Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanına verilen addır. Blockchain, bitcoin ile sıkça duyduğumuz bir kavram olarak hayatımıza girmiştir. Blockchain sadece kripto paralarla sınırlı değildir, blockchain üzerinde dijital kimlik, dijital sözleşme vs alanında kullanılabilen bir sistemdir. Blockchain her hangi bir merkeze bağlı değil ve anonimdir.

Blockchain, veritabanı üzerinde oluşturulan blokların zincirleme şekilde bağlanması temeline dayanır. Örneğin bir dosyayı sisteme dahil ettiğinizi varsayalım bu veri sisteme işlenir ve bir blok oluşur bu blok işlenmesi tamamlandığında bir hash değeri alır. Bu hash değerini bloğun adresi olarak düşünebilirsiniz. Bir sonraki işlem madencilerdir, madenciler bu bloktaki verileri alarak 2’nci bir blok oluşturur ve bu bloğa verileri işler. Bu 2’nci blok da farklı bir hash değeri alır ve bu şekilde sisteme kaydetmiş olduğunuz veri sistemdeki tüm kullanıcılara dağılarak sistemde kalıcı olarak yer alır en az 2 blok bir zinciri oluşturur böylece blok zinciri büyeyerek devam etmiş olur.

Sistem Güvenli mi?

Blok zinciri barındıran veritabanı, blockchain network’üne dahil olan her kullanıcının bilgisiyarına indirilmiş  olacaktır aksi halde yeni bloklara veri yazamassınız.  İçerik dağıtık bir şekilde  milyonlarca kullanıcının bilgisayarında bulunabilir siz bir değeri değiştirmeye çalıştığınızda da, değeri bu ağa dahil olan tüm kullanıcıların bilgisayarında değiştirmeniz gerektiği anlamına geliyor. Dünyadaki en güçlü bilgisayara sahip olsanız da verileri herkesin bilgisayarında değiştirmeniz mümkün değildir, veriler kaybolmaz ve değiştirilemez. Bu işleyiş blockchain veri tabanının ne kadar güvenli olduğunu gözler önüne seriyor .

Blockchainin Geleceği Nasıl Olacak?

Blok zinciri teknolijisi geleceğe damga vuracaktır bunun farkında olan bir sürü kişi ve kurum vardır. Çalışmalarını, araştırmalarını sürdürüp mevcut sisteme adapte etmek hatta değiştirmek için çalışan kurumların mevcut olduğu biliniyor. Örneğin, Hollanda bankalarının teknoloji üzerinde durduğu biliniyor. Bankaların bu teknolojinin üzerinde durmasının sebeplerinin başında masraflarının azalması var yani maliyet avantajı sağlamak da denilebilir. Bankacılık sisteminde aracı olmadan işlem yapılamadığı için aracılara harcanan para zaman zaman çok fazla olabiliyor. Sistem bir merkeze bağlı olmadığı için aracıları ortadan kaldırıp maddi olarak büyük bir avantaj sunuyor .

Blok Zinciri

Blok zinciri teknolojisiyle ile yapılacakların bir sınırı olmadığı için herkese ve her sektöre hitap ediyor. Dijital imza, alan adı satın alması, tapu işlemleri ve bir çok işlem bu veri tabanı üzerinden hayata geçebilir. Microsoft, Spotify gibi büyük şirketler bu teknoloji üzerine çalıştığı biliniyor. Ülkemizde de blok zinciri teknolojisini önemseyen üzerinde çalışan kurumlar mevcut . Akbank, BKM, Global Miles gibi şirketler bu teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Noterde araba alış satış işlemlerinizi , devletlerin oy kullanma işlemlerini bu teknoloji üzerinden yapılması hayatımızı kolaylaştırıp ve güvenliği arttıracaktır. Örnekleri hayal gücünüzle çoğaltabilirsiniz ama inanın bunlar çok yakın zamanda hayal değil bir gerçek olarak karşımıza çıkacaktır .

Bu teknolojiye entegre olanlar ileride çok büyük bir avantaj sağlayacakları kesin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu teknolojinin bir sınırı yok. Şu anda bitcoin gölgesinde kalsa da aslında bitcoin’in varoluş sebebi blockchain veri tabanıdır. Bitcoin, blockchain kullanıyor ve bu sayede hem sorunsuz çalışıyor hemde değerine değer katıyor. Bu fırsatı gören şirketler yatırımlarını geleceğe yönelik blok zinciri teknolojisi üzerine yapıyorlar. 2025 yılında farklı bir bankacılık sistemine geçebileceğimiz gibi bu değişim sadece bankacılık sistemiyle sınırlı kalmayacak gibi gözüküyor .

Çok geniş bir ağ, şeffaflık, güvenlik ve işlemleri kolayca yapma özgürlüğü kulağa çok hoş geliyor. İşlenilen her veri sonsuza dek sistemde kalacağı gibi geriye dönük her işlem kayıt altında . Kaybolma, silinme, yangın tehlikesi yok. Bir saldırı olsa dahi ağ üzerindeki tüm bilgisayarlara saldıramıyacağı için bilgiler güvenli şekilde saklanıyor. Ayrıca bu kadar büyük verileri tek yerde barındırmak riskli, maliyetli hem de zahmetli. Blockchain , bu zahmeti de ortadan kaldırıyor aynı zamanda bu işlemleri yüksek güvenlik güvencesiyle gerçekleştiriyor. Blockchain geleceğin teknolojisi olma konusunda çok iddaalı bir teknoloji.

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey