SİGORTA

Bitkisel Ürün Sigortası Tanımı ve Kapsamı

Bitkisel ürün sigortası tüm bitkisel ürünlerin kapsam içerisine alındığı yaş meyve sebze ve kesme çiçekler için geçerli olan ve dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel, su baskını risklerinden oluşan maddi kaybı karşılamak için yapılan sigorta türüdür. Ekstra olarak yaş sebze ve meyve aynı zamanda kesme çiçekler için de dolu riskinden kaynaklanan kalite kaybı risklerini kapsam dahiline almaktadır.

Teminat Kapsamına Alınan ve Teminat Dışı Kalan Bitkiler

Tahıllarda, baklagillerde ve yağlı tohumlu bitkilerde, dane. Lifli bitkilerde, lif. Pamukta, kütlü pamuk. Ana ürünü gövde olan bitkilerde, gövde. Ana ürünü kök ve yumru olan bitkilerde, kök ve yumru. Ana ürünü çiçek olan bitkilerde çiçek. Ana ürünü yaprak olan bitkilerde, yaprak. Tohum için üretilen bitkilerde, ürünün tohumluk elde etmek amacıyla hasat edilen kısmı. Meyvesi yenen bitkilerde, meyve. Kesme çiçeklerde, bitkinin kendisi. Yem bitkilerinde, tüm yeşil aksam. Fidelerde, bitkinin kendisi. Ekonomik olarak verime yatmamış meyve ve bağ fidanlarında, fidanın kendisi. Süs bitkilerinde soğan, rizom ve tohumdan üretilen fide. Meyve bahçelerinde ve bağlarda dolu ağı ve örtü sistemleri (örtü, direkler) Arpa, Buğday, Çavdar, Tritikale ve Yulaf ürünlerinin sap kısmı.
Bitkinin yukarıda sayılanlar dışında kalan kısımları ile hasat edilmiş ürünleri teminat kapsamı dışındadır.

Bitkisel Ürün Sigortasında Ek Teminatla Kapsam İçine Alınabilecek Haller

Meyvelerde don riskinin neden olduğu miktar kaybı, teminatı isteğe bağlı olarak, dolu paket teminatlarına ek olarak, meyve bahçeleri ve bağlarda, dolu ağı ve örtü sistemleri, isteğe bağlı olarak, dolu paket teminatları için, sigorta kapsamına alınabilir.

Bitkisel Ürün Sigortası için Devlet Destekli Prim Ödemeleri

Bitkisel Ürün Sigortasında, poliçe priminin %50’sine devlet desteği verilmektedir. Yani poliçe Primlerinin %50’si devlet tarafından karşılanacaktır. Meyve ürünlerinde, Dolu paket teminatına ek olarak don teminatı alınmış ise, sadece don teminatında primin 2/3’ü Devlet tarafından karşılanır. Sigortalı tarafından ödenecek olan primin % 25’i peşin alınır; kalan prim tutarı da en geç poliçe bitiş tarihinden itibaren 1 ay içinde tahsil edilir.

SİGORTA BAŞVURU FORMU

Aynı zamanda poliçe rizikoları gerçekleşmişse gerçekleşen rizikonun tahsili için sigorta acentesi veya sigorta şirketi vasıtasıyla tarım sigortaları havuzuna bildirimde bulunulur (Tarsim)

bitkisel-urunler-sigortasi-tanimi-kapsami

Bitkisel Ürün Sigortalarında Poliçe Düzenleme

Hasar ödemesi için çifti kayıt sisteminde o yıla ait arazi ve ürün bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.
Ürün bilgilerini güncelledikten sonra çiftçi tarım sigortaları havuzuna kayıtlı sigorta şirketine başvuru yapar
Tarım sigortaları havuzuna üye olan sigorta şirketi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra çiftçiye sigorta poliçesini iletir.

Bitkisel Ürün Sigortalarında Hasar Ödeme Süreci

Hasar tespitlerini ve kontrollerini tarsime bağlı uzman eksperler yapmaktadırlar. Eksperlerin yapmış olduğu kontroller sonucunda olumlu sonuçlanan çiftçilerin hasar ödemeleri daha önceden sisteme girilmiş olan bilgiler çerçevesinde 30 gün içinde banka hesabına yapılmaktadır.

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey