IT ve TEKNOLOJİYATIRIM REHBERİ

Bitcoinde Sert Düşüş

Bitcoin ve diğer kripto paralar dün gece büyük bir düşüş yaşadı. Büyük ilgi Bitcoin üzerine olduğu için Bitcoin büyük düşüş yaşadı olarak algılandı ama aslında tüm kripto paralar değer kaybetti.

Bu büyük düşüş Bitcoin için bir ilk değil ama diğer coinler için bir ilk. Bu yaşanan değer kaybı yatırımcılar için bir panik havası oluşturdu. Kripto paralara inancı olmayanlar için ise sevindirici ve haklı olduklarının bir göstergesi olarak algılandı. Bitcoin bu tarz sert düşüşleri daha öncede yaşadı ve daha güçlenerek yoluna devam etti. Bu yaşanan durumda da güçlenerek yoluna devam edecektir. Her zaman belirttiğim gibi bunu sadece bir ekonomi olarak görmemek lazım ve teknolojik tarafını iyice kavramak gerekiyor.

Sert Düşüşün Sebebi Nedir?

Sert düşüşün nedeni büyük oyuncuların kripto paraları büyük bir teste tabi tutması. Her zaman tartışılan kripto paraların dayanağı nedir, değeri nasıl belirleniyor, reel bir değeri varmıdır sorularının cevabını öğrenmek için yapılan bir test diyebiliriz. Amerikan vadeli borsaında işlem görmeye başlayan bitcoin, uzun vadeli işlemler yüzünden de değer kaybetti. En başa dönersek tüm paraların değer kaybetmesi piyasadan yüklü şekilde satış gerçekleşmesi nedeniyle oluştu. Arz talep durumu gerçekleşip gerçekleşmediğini test eden büyük oyuncular dün gece şunu gördüler; Kripto paralar reel bir değerdir, arz talep durumuna göre değerleri belirlenir.

Büyük Şirketlerin İlgisi

Dünya çapında şirketlerden bahsediyorum.  Dünya çapında büyük şirketler bir dayanağı olmadan bu teknolojiye yatırım yaparlar mı? Blockchain oldukça dijital paralarda hayatımızda olacaktır. Bu yönlerine bakmadan ezbere kripto paraların geleceği hakkında yorum yapmak cahillikten başka bir şey değildir.

Dün geceye kadar kripto paraların market değeri 600 milyar dolar kadardı ama bugün incelediğimizde 450 milyar dolara kadar gerilemiş. Başta da bahsettiğim gibi nakite geçen büyük oyuncular düşüşe neden oldular fakat bu 200 milyar dolara yaklaşan para kripto para marketine fazlasıyla geri dönecektir. Finansal açıdan baktığımızda, değeri düşen dijital paraları yatırımcılar düşük kurdan almaya başlayacaktır. Şu anda beklenen çekilen bu paranın kademeli olarak dijital para marketine yatırılması. Bu hareketle birlikte dijital para değerlerinde artış tekrar başlayacak ve en büyük coin olan BTC yine en büyük payı alacaktır. 2018’in 2. ayı BTC 30.000$ üstünde olmasını bekliyorum. Diğer yatırım yapacaklara ise uzun vadede alternatif olarak 2019 yılında Ethereum da 10.000$ seviyelerinde olacağını söyleyebilirim. Tabiki bunların sadece bir tahmin olduğunu da belirtmek gerekir.

Yaşanan durumu okuduğumuzda bize piyasanın söylediği, yaşanılan bu durumun kripto paralara olan güveni arttırdığını, reel bir değer olduğunu ve her geçen gün büyüyen bir değer olarak hayatımızda olacağı gerçeğini söyleyebilirim.

Diğer bitcoin yazılarımız için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey