IT ve TEKNOLOJİ

Bitcoin ile Gelecek

Dünya üzerinde bütün ilişkilerin temeli güvene dayanır . Aşk, iş, arkadaşlık bütün bu kavramlar güven esasına göre işler . Bitcoin çıktığı yıldan günümüze kadar değer olarak ve teknoloji olarak büyük bir aşama kaydetmiş olsada  insanları ikiye bölmüş durumda . Bir taraf geleceğe damga vuracağını bir tarafta büyük bir balon olduğunu düşünüyor . Bunun temel nedeni bir çok kişinin kiripto para kavramını bilmemesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. İnsanoğlu yaradılış olarak bilmediği bir şeye güvenmeyi çok tercih etmez.

Yatırım Her Zaman Risk Taşır

Bitcoin’e bir yatırım aracı olarak düşünürseniz bazı riskler taşıdığınıda tahmin etmeniz zor olmaz . Günümüzde kabul görmüş yatırım araçlarıda size % 100 kazanç vaad etmiyor . Bir yatırım için döviz alırken veya hisse senedi alırken kar edeceğinizden emin misiniz ? Olmanız mümkün değil çünkü yatırım her zaman risk taşır . Bu yüzden Euro ne ise kripto parada odur . Hatta Euro’nun 5 sene sonra tedavülden kalkmayacağının bir garantisi yok diye düşünüyorum .

Bitcoin’in değeri şu anda 6000$ civarında . Tahmini olarak değerinin 5 sene içinde 30.000$ seviyelerinde olabileceğini söyleyebiliriz . Böyle bir oluşumun gücünü reddetmek biraz haksızlık olacaktır .

Devlet Yönetimleri için de Yeni Kavram Bitcoin

Bir  soru işaretide devletlerin çekincesi . Uzmanlar kripto paranın bir yere bağlı olmadığı için güvenilmez ve takip edilemez olduğu yönünde görüş bildiriyor . Bitcoin tam aksine blockchain teknolojisi sayesinde sistem üzerinde yapılan her işlem kayıt altında ve herkesçe görülebilir . Hiçbir şekilde yapılan bir işlem sistem üzerinde gizlenemez ve silinemez .

Bitcoin’de dünya piyasaları gibi arz talep düzenine göre değeri ölçülen bir sistem . Günümüzde bitcoin’nin günlük işlem hacmi 1,1 milyar dolar . Bitcoin kullanım alanları genişledikçe bitcoin dahada değerli olacaktır .

Bitcoin kripto paralar içinde en değerli ve en çok işlem gören  kripto paradır . Kripto para piyasasının % 50 sine hakimdir . Bitcoin gibi diğer kripto paraları şu andaki ülkelerin farklı para birimlerine benzetmek doğru olacaktır . Euro , dolar , frank ne ise bitcoin , ethereum , litecoin aynıdır . Bu şekilde düşündüğünüzde aslında sadece kullandığınız alışkanlıkları değiştirmiş olacaksınız .

Bitcoin Merkeze Bağlı Değildir

Lidyalılar parayı bulduklarından bu zamana kadar para sistemi bir çok defa değişime uğramıştır . Kabul görmesi zaman almıştır . En son olarakta ülke merkez bankalarının tekeline girerek hayatını sürdürmektedir . Kripto paralar bir merkeze bağlı olmadığı için manipüle edilmesi çok zordur .

Dünyada FBI , çeşitli bankalar, bilindik kuruluşlar , büyük güvenlikli sistemler hacklenmiştir. Bitcoin çıktığı günden bu zamana kadar bir kere bile hacklenememiştir. Bu konuyu bu şekilde düşündüğünüzde güven konusunda kime daha çok güvenirsiniz ? Bu sorunun cevabı Bitcoin’in geleceğinin ne olacağını size söyleyecektir .

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey