IT ve TEKNOLOJİ

Bitcoin Cüzdan ve Online Offline Sistem Nedir?

Önceki yazımızda bitcoin tanımını yapmış ve bitcoin ile dolandırıcılık yapılıp yapılamayacağına değinmiştik. Bu yazımızda ise ağrılıklı olarak Bitcoin ile işlem yapılmasını sağlayan bitcoin cüzdan uygulaması hakkında bilgilendirme yapmak istedik.

Bitcoin Cüzdan Ne Demek?

Paramızı cüzdanımızda veya bankalarda muhafaza ettiğimiz gibi kripto paraları da muhafaza etmek için bir yöntem kullanılır ve bu yönteme elektronik cüzdan  denir .

Bitcoin cüzdanınız olmadan sisteme dahil olamadığınızı biliyorsunuz . Bitcoin cüzdanları temel olarak 2’ye ayrılır . Online ve offline olarak . Bu 2 unsurda kendi içerisinde sizlere farklı alternatifler sunar .

Online sistem

Online sistemde size sunulan hizmet internete bağlı hizmetlerdir . Online sistemler desktop , mobil , web şeklinde ayrılır .

Desktop sistemde hizmet sağlayıcığınız web sitesi üzerinden masaüstünüze elektronik cüzdanı indirmenizi sağlar . Cüzdanınızı bilgisayarınızın masaüstünden yönetirsiniz .

Mobil sistemde hizmet sağlayıcığınız sizlere telefonunuzda kullanmak üzere bir app indirmenizi sağlar . İşlemlerinizi bu app üzerinden gerçekleştirebilirsiniz .

Web sisteminde ise hizmet sağlayıcınızın internet sitesi üzerinden üyelik oluşturup tarayıcınız üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar .

Bitcoin’in ne kadar güvenli olduğunu söylesekte internet hizmeti üzerinden işlem gerçekleştirdiğiniz için tam güvende sayılmassınız . Hiç kimse sizin bitcoin’lerinizi çalıp kullanamaz ama cüzdanınıza zarar verip bitcoin’lerinizi kullanılmaz hale getirebilir . Gerçek hayatta olduğu gibi paranızı korumak sizin sorumluluğunuzda . Sonuç olarak internet ortamında hiçbir hizmet % 100 güvenli değildir . Cüzdanlar arasında en güvenilir olanı ise offline hizmet veren servislerdir .

Offline Sistem

Offline cüzdanlar kripto para depolamanız için size sağlanan şifreli usb lerdir . Kullanmak istediğinizde internete bağlayıp işleminizi gerçekleştirip işiniz bittikten sonra internet bağlantınızı kesip güvenli depolamaya geçebilirsiniz . Bu şifreli usb leri sağlayan şirketler mevcut . Ortalama fiyatları 85 euro civarındadır .

Tüm cüzdan hizmetlerinde her hangi bir şifre unutma , telefonunuzun bozulması vs gibi işlemlerde cüzdanınızı tekrar aktif etmek için şifreler verirler . Bunlar genellikle 12 veya 24 harften oluşan şifrelerdir . Bu şifreleri bir kağıda yazıp saklamanız sizler için faydalı olacaktır . Aksi halde cüzdanınızı kurtarmak imkansızdır .

Oluşturduğunuz cüzdanlar sizlere kullanıcı adı tanımlama imkanı sunar . İşlemlerinizi ister gerçek isminizle isterseniz kullanıcı adınızla gerçekleştirebilirsiniz .

Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey