IT ve TEKNOLOJİYATIRIM REHBERİ

Bitcoin Bir Balon Mu?

İşlem hacmi ve değeri gün geçtikçe artan bitcoin insanların kafasındaki soru işaretlerini tam anlamıyla gidermiş değil. Bitcoin bir balon mu, geleceği nedir, değerini korur mu soruları net bir cevap bulamadı.

Bitcon’e Bakış Açısı

Dünya ve son zamanlarda özellikle Türkiye’de herkesin ilgisini çekmiş bu kripto para bir balon dahi olsa tüm zamanların en büyük balonlarından biri olacaktır. Herkesin ilgi gösterdiği bu para birimi maalesef tam anlamıyla anlaşılmamış durumda. Değeri çok fazla olan ve kısa sürede çok fazla arttığı için herkes bu parayı yatırım aracı olarak görüyor. Yatırım olarak değerlendirilen her araç risk faktörü taşır.

Bu durum döviz, altın, borsa, arsa veya ev hepsine yatırım yapmak bir risk taşır. Gerçek yatırımcılarda bu riski bilir ve kabullenip yatırımlarını gerçekleştirir. Bitcoin veya diğer kripto paraları yatırım aracı olarak görürseniz haliyle geleceğinden endişe etmeniz normal. Değeri artarmı çıkarmı, para kaybedermiyim, para kazanırmıyım, kazanırsam ne kadar kazanırım diyerek bu düşünceleri çoğaltabiliriz.

Bitcoinde Asıl Gerçek Ne ?

Günümüzde şu anda bir emtia gibi algılanan bitcoin hakkında olumsuz düşünceler olması bu sebepten ötürü. Kripto paralar hakkında olumlu ve olumsuz yorum yaparken çoğu yorumlar veya tahminler altı boş oluyor. Ezbere ve az bilmekten kaynaklanan bilgi kirliliği diyebiliriz.

Bana göre kripto paralar hayatımıza girdi ve hayatımızda daha fazla yer alıcaklar. Değeri artar ve çıkar yönündeki tahminleri bir kenara bırakırsak bitcoin bana göre reel ve bir balon değil. Bunun sebebi ise kripto paraların altında yatan teknoloji. Tahmin ve yorumlar yapılırken sadece emtia gözüyle bakılan bakış açısını bir kenara bırakıp teknoloji tarafını anlamak çoğu soru işaretini ortadan kaldırmaya yetecektir. Devletler bile direk vergisel boyutuyla ilgileniyorlar. Haklarını teslim etmek lazım bazı ülkeler var ki teknoloji araştırma ve geliştirme kısmında çaba gösteriyorlar. Kripto paraların altında yatan blockchain teknolojisi bir devrim niteliğinde.

İlk olarak hızlı para transferi ve transfer ücretlerini düşürmek için tasarlanan teknoloji daha yolun başında olmasına rağmen bir çok yeniliği hayatımıza getirdi. Sistemin özelliği , sisteme işlenen hiçbir bilgi silinemiyor ve değiştirilemiyor. Para transferlerinin hızı ve çok düşük transfer bedelleri sağlanmış durumda blockchain sayesinde. İleride bunu hayatımızın tüm alanına yayarak genişlediğini göreceksiniz . Araba alım satım sözleşmeleri, ev satış kontratları, devlet seçimleri, eğitim ve bir çok alanda blockchain teknolojisi hayatımızda olacak.

Son Söz…

Kripto paraları yatırım aracı dışında teknolojik tarafından değerlendirip anlamanıza yardımcı olabildiysem ne mutlu. Teknoloji olarak değer yüklediğimizde Bitcoin ve diğer coinler için geleceğin parlak olduğu ve bu değerin gerçek bir değer olduğunu, hayatımızda artık daha fazla yer alacağını söyleyebilirim. Konunun sonunda kendi tarafımdan mantıklı sebeplere dayandırarak Bitcoin balon değildir diyebilirim.

Etiketler
Devamını Göster

Aykut Yıldız

Yaklaşık 8 yıldır dijital reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra 2017 yılında kendi şirketimi kurdum . Kurucusu olduğum şirkette aynı zamanda a'dan z'ye dijital reklamcılık ve iş geliştirme alanında şirketlere danışmanlık vermekteyim . Bir önceki şirketimde kuruluşundan bu yana bulunduğum için projeyi hayata geçirme , iş geliştirme ve süreç yönetme konusundaki deneyimlerimi yeni kurulmuş veya kurulacak şirketlere danışmanlık vererek bilgi aktarımı sağlıyorum .

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey