SİGORTA

Bireysel Emeklilik BES Fonları Tek Çatı Altında Toplanıyor

Bireysel Emeklilik (BES) fonları son dönemde devletin de destekleriyle birlikte önemli sayılabilecek seviyelere ulaştı. Son rakamlara bakılırsa BES fonlarında 6 milyon katılımcı 50 Milyar TL’den fazla birikim ilgili fonlarda değerlendirilmekte. Aynı zamanda BES ile birlikte fon yönetimi ve fon yönetiminden de ayrıca gelir elde edilmesi de mümkün olabildi. İlerleyen süreçte ise BES fonlarını yöneten bu fonlardan gelir elde edilmesi mümkün olabildiği gibi ilgili fonların getiri performansları da özellikle son dönemde sorgulanmaya başlandı.

Son dönemlerdeki BES fonlarının performansından sonra Türkiye Elektrik Fon Dağıtım Platformu’nun (TEFAS) bir benzerinin de BES fonları için de kurulması gündeme geldi.

AA muhabirlerine Konuşan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş BES fonlarının, yatırım fonlarında olduğu gibi merkezi bir fon dağıtım platformunda işlem görmesini ve böylece katılımcıların talep ettiği tüm fonlara ulaşabilmesini sağlayacak bir projeleri olduğunu söyledi.

Emeklilik fonları uzun vadeli fonlar olduğu için getirileri kısa dönemli kıyaslamak doğru olmamakta. En az üç yıl hatta beş yıllık periyotlarla getirileri değerlendirmek daha sağlıklı karar alınmasına yardımcı olacaktır. Ortalama getirinin altında kalan BES fonlarının yönetiminin, başka bir şirkete devredilmesini talep etme yetkisi de Kurulumuza tanınmış durumda, ancak piyasa aktörlerinin kendi dinamikleri içinde bu aşamaya gelmeden getirilerini arttırmasını hedefliyoruz. Gerekirse yetkimizi de kullanırız.” Şeklinde açıklamalarına devam etti.

Açıklamalarına devam eden Ertaş, fonlarda toplam giderlerin azaltılmasına yönelik çalışmaların yanı sıra performansa dayalı ücret uygulamasına geçilmesinin de planlandığı belirterek, “Borsa ve TSPB ‘kör havuz’ ile ilgili çalışmalara da devam ediyor.” bilgisini verdi.

 SİGORTA BAŞVURU FORMU

Fonlarda toplam giderlerin azaltılmasına yönelik çalışmaların yanı sıra performansa dayalı ücret uygulamasına geçilmesinin de planlandığı bilgisini veren Ertaş, şunları kaydetti:

“Bu konuda Hazine Müsteşarlığı ile iş birliği içinde çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca fonların, yatırım fonlarında olduğu gibi merkezi bir fon dağıtım platformunda işlem görmesini ve böylece katılımcıların talep ettiği tüm fonlara ulaşabilmesini sağlayacak bir projemiz de bulunmakta. Böylece sektörde rekabetin artmasını, maliyetlerin düşürülmesini ve getirilerin olumlu etkilenmesini hedefliyoruz.

Sonuç olarak ülkemizin gönüllü BES tecrübesinden yararlanarak hayata geçireceği zorunlu BES düzenlemesi tasarruf oranımızın artmasına, sermaye piyasalarımızın gelişmesine, vatandaşlarımıza ikinci emeklilik sunması nedeniyle gelir ve refahın artmasına büyük katkı sağlayacaktır.”

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey